Mekân, kimlik ve giysi bağlamında temalı oteller için üniforma tasarım önerisi
A uniform design proposal for themed hotels in the context of place, identity, and clothing
- Tez No: 1019578
- Danışmanlar: DOZENT FATMA BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; mekân, kimlik ve giysi ilişkisini inceleyerek, otellerin teması ile uyumlu özgün üniforma tasarım önerisi geliştirmektir. Çalışmanın hedeflerinden birisi ise, otellerin mekân-kimlik-giysi ilişkisine uygun estetik bir değer taşıyan üniformalar tasarlamaktır. Aynı zamanda da kurumsal kimliği güçlendirmek ve bütüncül bir görsel dil oluşturmaktır. Araştırmada nitel yöntem kullanılacaktır. Araştırmanın ilk aşamasında, literatür taraması yapılarak mekan-kimlik-giysi ilişkisi incelenecektir. Daha sonra oteller araştırılacak ve otellerin temaları incelenecektir. Bunun ardından, temalı otellerden bir tanesi seçilerek, bu otel hakkında mekan- kimlik üzerine bir tema araştırması yapılaraktır. Bu otele, dijital ortamda üniforma tasarım önerisi hazırlanacaktır. Çalışma sonunda, üniformaların işlevsel olmasının yanı sıra, aynı zamanda da mekânın kimliğiyle uyumlu bir tasarım unsuru olarak ele alınmasına yönelik yeni bir bakış açısı geliştirmek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop an original uniform design proposal compatible with the themes of hotels by examining the relationship between space, identity, and clothing. One of the objectives of the study is to design uniforms that possess aesthetic value in accordance with the space-identity-clothing relationship of hotels. Simultaneously, it aims to strengthen corporate identity and create a holistic visual language. A qualitative method will be used in the research. In the first stage of the research, a literature review will be conducted to examine the relationship between space, identity, and clothing. Then, hotels will be researched and their themes examined. Following this, one themed hotel will be selected, and a thematic research on space and identity will be conducted for this hotel. A uniform design proposal will be prepared for this hotel in a digital environment. Ultimately, the aim of the study is to develop a new perspective on uniforms, considering them not only as functional but also as a design element compatible with the identity of the space.