Synthesis and analysis of gold nanoparticles incorporating phytochemicals for targeted cancer therapy
Hedefli kanser tedavisi için fitokimyasallar içeren altın nanopartiküllerin sentezi ve analizi
- Tez No: 1019602
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA KUTLU ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Tedavi edici bileşiklerin klinik uygulaması genellikle zayıf su çözünürlüğü, düşük biyoyararlanım, kararsızlık ve spesifik olmayan dağılım nedeniyle kısıtlanmaktadır. Nanoteknoloji, özellikle altın nanopartiküller gibi metalik nanopartiküller kullanan ilaç dağıtım sistemleri, bu doğal fizikokimyasal sınırlamaların üstesinden gelebilen son derece özelleştirilebilir taşıyıcılar sağlayarak kritik bir çözüm sunmaktadır. Bu araştırma, literatürdeki önemli bir boşluğu, yani çok çeşitli tedavi edici ajanlar kullanılarak altın nanopartikül tabanlı ilaç dağıtım sistemlerinin etkinliğini karşılaştırmak için standartlaştırılmış bir metodolojinin eksikliğini ele almaktadır. Çalışma, fonksiyonel gruplarda, lipofilisitede ve kimyasal yapılarında farklılıklar gösteren çeşitli ajanlardan (EGCG, Kurkumin, Timokinon, Betulin, Ginsenosid ve Temsirolimus) altın nanopartikül ilaç dağıtım sistemleri oluşturmayı amaçlamıştır. İki temel sentez yöntemi araştırıldı: doğrudan indirgeme (EGCG, timokinon ve kurkumin gibi polifenoller için başarılı), genellikle alkali koşullar altında ilk deprotonasyon yoluyla optimize edilen ve sentez sonrası PEG ile bağlanmış altın nanopartiküllere bağlanma (Betulin ve Ginsenosid gibi zorlu yapılar için etkili). Derinlemesine karakterizasyon, bu metodolojilerin boyut (± 20 nm), yapı (küresel), konsantrasyon, dağılım (mono-dispers veya yarı-mono-dispers) ve terapötik ajan tutma (toplam kütlenin %30 ± 10'u) açısından karşılaştırılabilir altın nanopartikül sistemlerinin oluşturulmasında başarılı olduğunu doğruladı. Sonuçlar, bu standartlaştırılmış sentetik metodolojilerin çok çeşitli karşılaştırılabilir sistemlerin oluşturulmasını sağladığını ve yeni bir karşılaştırmalı ve rekabetçi çerçeveye zemin hazırladığını doğrulamaktadır. Bu yaklaşımın, farklı terapötik bileşikler arasında ilaç dağıtımının etkinliğini hızla değerlendirmek için gerekli olması, böylece preklinik ilaç keşfinin hızını önemli ölçüde artırması ve en etkili nano-taşıyıcı sistemin belirlenmesine yardımcı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The clinical application of therapeutic compounds is often constrained by poor water solubility, low bioavailability, instability, and non-specific distribution. Drug delivery systems utilizing nanotechnology, especially metallic nanoparticles like gold nanoparticles offer a critical solution by providing highly customizable carriers capable of overcoming these inherent physicochemical limitations. This research addresses a key gap in literature, the lack of a standardized methodology for comparing the efficacy of gold nanoparticle-based drug delivery systems, utilizing widely varied therapeutic agents. The study aimed to create several gold nanoparticle drug delivery systems from a diverse panel of agents (EGCG, Curcumin, Thymoquinone, Betulin, Ginsenoside, and Temsirolimus), which exhibit significant differences in functional groups, lipophilicity, and complexity. Two primary synthetic approaches were explored: direct reduction/mediation (successful for polyphenols like EGCG, thymoquinone and curcumin), often optimized via initial deprotonation under alkaline conditions and post-synthesis conjugation to pegylated gold nanoparticles (effective for challenging structures like Betulin and Ginsenoside). In depth characterization confirmed that these methodologies were successful in the creation of gold nanoparticle systems that are comparable in size (± 20 nm), structure (spherical), concentration, dispersity (mono dispersed or semi-mono dispersed), and therapeutic agent retention (30 ± 10% of total mass). The results validate that these standardized synthetic methodologies enable the creation of a wide variety of comparable systems, paving the way for a novel comparative and competitive framework. This approach is expected to be essential for rapidly evaluating the effectiveness of drug delivery across different therapeutic compounds, thereby significantly accelerating the speed of preclinical drug discovery and helping to identify the most effective nanocarrier system.