Synthesis, functionalization and characterization of gold nanoparticles
Altın nanoparçacıkların sentezi, fonksiyonlandırması ve karakterizasyonu
- Tez No: 313651
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMREN NALBANT ESENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çeşitli elemental kompozisyona, boyuta, şekle ve fiziksel veya kimyasal özelliklere sahip metalik nanoparçacıklar aktif bir araştırma alan haline gelmiştir. Metal arasında soy metal nanoparçacıklar değişik optik özellikleri nedeniyle çok ilgi çekmektedir. Soy metal nanoparçacıklar genellikle görünür bölgede güçlü bir yüzey plazmon rezonans doğurma özelliğinden dolayı parlak bir renge sahiptir. Bu renkler boyut ve şekle bağlıdır ve optik özellikleri ayarlamada büyük katkıda bulunur. Bunların yanı sıra, metal nanoparçacıkların fonksiyonel özelliklerinin arttırılması bakımından, yüzey niteliğine bağlı bulunmaktadır. Bu nedenle, nanoparçacıkların yüzey modifikasyonu her geçen gün artarak önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, nanoparçacıkların tohum-aracılı büyüme yöntemi ile sulu fazda hazırlanmıştır. Optik özellikleri geliştirmek için, yüzey gümüş nanoparçacıklarla kaplayarak fonksiyonlandırma yapıldı. Kaplama işlemi nanoparçacıklar yüzeyinde gümüş iyonları kimyasal indirgeme ile elde edilmiştir. Nanoparçacıklar üzerindeki gümüş tabaka kalınlığı eklenen gümüş tuz miktarıyla control edilmiştir. Farklı şekildeki altın nanoparçacıkların kaplama işlemi aynı prosedürle yapılmıştır. Dallı nanoparçaçıklar dışında, küre, çubuk ve oktahedral şekilli altın nanoparçacıkları için gümüş tabakasıyla kaplama prosedürü ve tabaka kalınlığı kontrolü başarıyla yapılmıştır. Au@Ag çekirdek kabuk nanoparçacıkların yapısı, bileşimi ve spektroskopik özellikleri Elektron Mikroskop (SEM) UV-Vis Spektroskopi, Alan Emisyonu Transmisyon Elektron Mikroskobu (FE-TEM) ve Enerji Dağılımlı X-ışını (EDX), ve X-ışınları Fotoelektron Spektroskopisi (XPS) çalışmaları ile karakterize edildi. Altın nanoparçacıkları başarıyla gümüş tozuyla kaplandı ve algılama/görüntüleme uygulamalarında daha fazla araştırma için ümit olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Metallic nanoparticles (NPs) with various elemental composition, size, shape and physical or chemical properties has become active field of research. Among all the metal NPs noble metal ones are receiving much attention due to their special optical properties which make them useful for different applications. Noble metal NPs have bright colors resulting from strong surface plasmon resonance absorption usually in the visible region. The colors are size and shape dependent and provide the tuning of optical properties. The optical properties of NPs are also strongly depending on the nature of the NPs surface which plays a crucial role on chemical sensing. Therefore, surface modification of NPs has become increasingly important. In this study, gold NPs were prepared in aqueous phase by seed-mediated growth method. To enhance the optical properties, surface functionalization was performed by coating NPs with silver. The coating process was achieved by chemical reduction of silver ions on NPs surface. Thickness of silver layer on the NPs were attempted to be controlled by the amount of silver salt added into NPs solution. Coating process of different types of gold NPs (rod, octahedral, star) was done by the same procedure. Moreover, this attempt yielded control over silver layer thickness on sphere, rod and octahedral shaped gold NPs, but not on branched NPs. The structure, composition and spectroscopic properties of Au-Ag core shell NPs were characterized by UV-Vis spectroscopy, Field Emission Transmission Electron Microscope (FE-TEM) and Energy-dispersive X-ray (EDX) studies, Scanning Electron Microscope (SEM), and X-Ray Photoelectron Spectroscopy (XPS). The analysis showed that all NPs studied were successfully coated with silver and promising for further explorations in sensing and imaging applications.