Karbon esaslı nano partikül takviyeli pla matrisli kompozitlerin eriyik yığma metodu ile üretimi ve özelliklerinin araştırılması
Production and properties investigation of carbon-based nanoparticle reinforced pla matrix composites by melt deposition method
- Tez No: 1019623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT BAHAR BAŞTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, grafen nano-plaka takviyeli polilaktik asit (PLA) matrisli kompozitlerin eklemeli imalat yöntemiyle üretilmesini ve bu kompozitlerin mekanik ve termal özelliklerinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Yaygın olarak kullanılan Fused Deposition Modeling (FDM) – Eriyik Yığma Modelleme (EYM) metodu, üç boyutlu (3D) baskı alanında bilinen bir yöntemdir ve mevcut çalışma, bu yöntemin grafen içeren PLA matrisli kompozitlerinin üretimindeki potansiyelini ortaya koymayı hedeflemektedir. Tezin ilk adımı, üç farklı oranda (kütlece 0%0,5, %1 ve %1,5) grafen nano-plaka takviye fazı ile PLA matrisinin karıştırılmasını ve akabinde filament üretimini içermektedir. Ardından, hazırlanan kompozit filamentlerin EYM yöntemi ve 3D baskı ile çeşitli geometrik formlara dönüştürülmesi gerçekleştirilmiştir. Üretilen numunelerin performansı, mekanik ve termal karakterizasyon teknikleri ile değerlendirilmiştir. Tez kapsamında kompozit numunelerin düzlem içi özellikleri (elastisite modülü ve çekme mukavemeti gibi) çekme testi ile belirlenirken düzlem dışı karakteristikleri de (eğme modülü ve eğme mukavemeti gibi) üç nokta eğme testi ile tespit edilmiştir. Charpy/Izod testi ise malzemenin darbeye karşı dayanıklılığı ile ilgili veri sağlanmıştır. Partikül katkılı kompozitlerin ve saf halde matrisin yüzey sertlik değerleri Shore-D tipi sertlik fikstürü ile belirlenmiştir. Hazırlanan numunelerin termal özellikleri termal gravimetrik analiz (TGA) ile saptanmıştır. Böylelikle kompozit yapıların ısıl davranışları ve bozuma sıcaklık aralıkları gibi temel ısıl parametreleri karşılaştırılmıştır. Çalışma içeriğinde elde edilen deneysel sonuçlar değerlendirildiğinde, özellikle kütlece %1,5 grafen nano-plaka katkısının PLA matrisli kompozitlerin çekme, eğme ve kısmen darbe özelliklerini saf matrise kıyasla arttırdığı gözlenmiştir. Rijit partikül varlığı basma özelliklerini kısmen olumsuz etkilemiş ve saf PLA, kompozit örneklere göre maksimum performansı sergilemiştir. Bununla birlikte, kompozit numuneler arasında %1 grafen/PLA örnekler diğer iki konsantrasyondaki kompozitler ile karşılaştırıldığında en düşük mekanik özellikleri sergilemiştir. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile yapılan mikroyapısal karakterizasyonda, bu numunelerin diğerlerine kıyasla belirgin ix biçimde daha fazla boşluk içerdiği gözlenmiştir. İlaveten, grafen varlığı termal davranış ve bozunma sıcaklığı açısından olumsuz bir değişiklik yaratmamıştır. Yapılan tüm test ve analizler ışığında EYM tekniği ile üretilen kompozitlerde, %1,5 grafen konsantrasyonunun eşik bir değer olduğu, mekanik özellikleri arttırdığı ancak ısıl karakteristikleri de koruduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to produce graphene nano-platellet reinforced polylactic acid (PLA) matrix composites by using an additive manufacturing method and to evaluate the mechanical and thermal properties of these composites. The widely used Fused Deposition Modeling (FDM), also known as the Fused Filament Fabrication (FFF) technique, is a well-known method in the field of three-dimensional (3D) printing, and the present study aims to reveal the potential of this method for the production of graphene-containing PLA matrix composites. The first stage of the study involves mixing the PLA matrix with graphene nanoplatellet reinforcement at three different weight ratios (0.5 wt.%, 1 wt.%, and 1.5 wt.%), followed by filament production. Subsequently, the prepared composite filaments were transformed into various geometric shapes using the FDM technique and 3D printing. The performance of the produced specimens was evaluated through mechanical and thermal characterization techniques. Within the scope of the study, the in-plane properties of the composite specimens (such as elastic modulus and tensile strength) were determined by tensile tests, while their out-of-plane characteristics (such as flexural modulus and flexural strength) were identified by three-point bending tests. The Charpy/Izod impact test provided data regarding the impact resistance of the material. The surface hardness values of both the particle-reinforced composites and the neat matrix were determined using a Shore D hardness tester. The thermal properties of the prepared specimens were determined by thermogravimetric analysis (TGA). Accordingly, key thermal parameters such as the thermal behavior and degradation temperature ranges of the composite structures were compared. When the experimental results obtained in the study were evaluated, it was observed that especially the xi addition of 1.5 wt.% graphene nanoplatellets increased the tensile, flexural, and partially the impact properties of PLA matrix composites compared to the neat matrix. The presence of rigid particles partially adversely affected the compressive properties, and neat PLA exhibited the maximum performance compared to the composite samples. However, among the composite specimens, the 1 wt. % graphene/PLA samples exhibited the lowest mechanical properties when compared with the composites at the other two concentrations. Microstructural characterization performed by scanning electron microscopy (SEM) revealed that these samples contained significantly more voids compared to the others. In addition, the presence of graphene did not cause to any negative effects in terms of the thermal behavior and degradation temperature. In light of all tests and analyses, it was concluded that a graphene concentration of 1.5 wt.% represents a threshold value for composites produced by the FDM technique, enhancing mechanical properties while preserving thermal characteristics.