Sığla (Liquidambar orientalis) yağının bazı biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of some biological activities of sweetgum (Liquidambar orientalis) oil
  1. Tez No: 1019634
  2. Yazar: MEHMET ÖZGÜR ATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHLİKA ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanlar için önemli kaynaklar olan bitkisel ürünler eski çağlardan beri gıda, giyim ve ilaç üretiminde hammadde olarak kullanılmıştır. Bitkisel ürünler hastalıkların tedavisinde kullanılsa da yararlı etkilerinden sorumlu olan spesifik metabolitler belirsizliklerini korumaktadır. Günümüzde daha fazla ilgi görmeye başlayan bitkisel ürünlerin yararları ve kullanımları üzerine yapılan araştırmaların sayısı artmaktadır. Bu çalışmada endemik bir tür olan Liquidambar orientalis Mill.'in Köyceğiz, Marmaris ve Fethiye'den ticari olarak temin edilen yağların antioksidan, toksik, antihelmint etkileri ve madde miktarlarının belirlenmesinin yanı sıra Köyceğiz'den temin edilen yağın fenolik bileşen içeriği incelenmiştir. Yağların antioksidan aktivitelerini belirlemek için DPPH, ABTS, hidrojen peroksit, ß-karoten/linoleik asit, Fosfomolibdenyum, metal şelatlama, CUPRAC ve FRAP, toplam madde miktarının belirlenmesine yönelik toplam fenolik, toplam flavonoid ve toplam tanen miktarları belirlenmiştir. Köyceğiz'den temin edilen yağın fenolik bileşenleri HPLC analizi ile gerçekleştirilmiştir. Yağların Artemia salina üzerinde toksik etkileri ve Tubifex tubifex helmintleri üzerinde antihelmint aktivite deneyleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan antioksidan aktivite çalışmalarında, metal şelatlama ve ß-karoten-linoleik asit deneyleri dışında en yüksek antioksidan aktiviteyi Köyceğiz'den temin edilen yağın gösterdiği bulunmuştur. Toplam fenolik ve toplam tanen madde miktarı deneylerinde en fazla madde miktarı Köyceğiz'den temin edilen yağda görülmüştür. Total antioksidan aktivite ile toplam fenolik madde miktarı arasında pozitif korelasyon söz konusudur. HPLC analizinde en fazla bulunan fenolik bileşen kafeik asitken en düşük fenolik bileşen 3,4 dihidroksi'dir. Toksisite ve antihelmint aktivite açısından en etkili yağın Köyceğiz'den temin edilen yağ olduğu belirlenmiştir. Toplam tanen miktarı ile toksik ve antihelmint aktivitesi arasında pozitif bir korelasyon söz konusudur. Bu çalışmanın elde edilen veriler, ilaç ve alternatif tıp gibi birçok alanda bitkilerden elde edilen ürünlerin kullanımına yönelik araştırmaların geliştirilmesine katkı sağlayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Plant products, which are important resources for humans, have been used as raw materials in the production of food, clothing, and medicine since ancient times. Although herbal products are used in the treatment of diseases, the specific metabolites responsible for their beneficial effects remain unclear. The number of studies on the benefits and uses of herbal products, which are attracting more attention today, is increasing. In this study, the antioxidant, toxic, and anthelmintic effects and substance amounts of the endemic species Liquidambar orientalis oils commercially obtained from Köyceğiz, Marmaris, and Fethiye were determined, as well as the phenolic component content of the oil obtained from Köyceğiz was examined. To determine the antioxidant activities of the oils, DPPH, ABTS, hydrogen peroxide, ß-carotene/linoleic acid, Phosphomolybdenum, metal chelation, CUPRAC and FRAP, total phenolic, total flavonoid and total tannin amounts were determined to determine the total substance amount. Phenolic components of the oil supplied from Köyceğiz were analyzed by HPLC. Toxic effects of oils on Artemia salina and anthelmintic activity experiments on Tubifex tubifex helminths were carried out. The antioxidant activity studies found that the oil obtained from Köyceğiz showed the highest antioxidant activity, except for metal chelation and ß-carotene-linoleic acid experiments. In total phenolic and total tannin substance amount experiments, the highest amount of substance was seen in the oil obtained from Köyceğiz. A positive correlation exists between total antioxidant activity and total phenolic substance amount. In HPLC analysis, the most abundant phenolic component was caffeic acid, while the lowest phenolic component was 3,4 dihydroxy. It was determined that the most effective oil in terms of toxicity and antihelminth activity was the oil obtained from Köyceğiz. A positive correlation exists between the total amount of tannin and toxic and anthelmintic activity. It is believed that the data obtained from this study will contribute to the development of research on the use of products obtained from plants in many fields such as medicine and alternative medicine.