Rethinking cultural heritage in the digital age: Developing a sustainable conceptual framework
Dijital çağda kültürel mirası yeniden düşünmek: Sürdürülebilir bir kavramsal çerçeve geliştirilmesi
  1. Tez No: 1019669
  2. Yazar: SOHAIB WADEEA MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. HOURAKHSH AHMAD NIA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Alanya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Kültürel miras geleneksel olarak anıtlar, eserler ve tarihsel alanlar gibi geçmiş kültürlerin fiziksel kalıntıları olarak anlaşılmıştır. Buna bağlı olarak miras yönetimi, bu somut kaynakların korunmasına odaklanmıştır. Ancak son yıllarda, mirasın yalnızca somut değil, aynı zamanda sosyal ve kültürel olduğu; gelenekleri, uygulamaları ve kolektif hafızayı da içerdiği ve bu nedenle statik bir mirastan ziyade dinamik bir süreç olduğu kabul edilmektedir. Aynı zamanda, dijital teknolojilerdeki gelişmeler kültürel mirasın kaydedilme ve yayılma biçimlerini dönüştürmüştür. Dijital arşivler, sanal müzeler, 3B yeniden yapılandırmalar ve çevrimiçi platformlar gibi araçlar kamusal erişimi artırırken; özgünlük, mülkiyet, yönetişim ve uzun vadeli sürdürülebilirlik gibi yeni sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu çalışma, dijital çağda kültürel mirasın nasıl sürdürülebilir şekilde yönetilebileceğini incelemekte ve dijital dönüşüm, yönetişim sistemleri ve topluluk katılımını bütünleştiren kavramsal bir model geliştirmektedir. Nitel ve kavramsal bir yaklaşıma dayanan çalışma, miras kavramının evrimini ve dijital teknolojilerin etkisini ele alarak koruma, erişilebilirlik ve kültürel kimlik arasındaki gerilimleri ortaya koymaktadır. Bulgular, kültürel mirasın somut ve somut olmayan unsurların dijital teknolojilerle etkileşim içinde olduğu hibrit ortamlarda var olduğunu göstermektedir. Bu ortamların yönetimi, uyarlanabilir ve kapsayıcı yönetişim modellerini gerektirmektedir. Bu doğrultuda çalışma, dijital erişilebilirlik, paydaş katılımı ve uzun vadeli sürdürülebilirliği birleştiren bir yönetişim modeli önermekte ve giderek dijitalleşen dünyada kültürel mirasın korunmasına yönelik kavramsal ve pratik katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cultural heritage has traditionally been understood as the physical remnants of former cultures, such as monuments, artifacts, and historical sites. Accordingly, heritage management has focused on conserving these tangible resources. However, recent perspectives recognize that heritage is also social and cultural, including traditions, practices, and collective memories, making it a dynamic process rather than a static legacy. At the same time, advancements in digital technologies have transformed how cultural heritage is recorded and disseminated. Tools such as digital archives, virtual museums, 3D reconstructions, and online platforms have increased public access, while also raising challenges related to authenticity, ownership, governance, and long-term sustainability. This study explores how cultural heritage can be managed sustainably in the digital age by developing a conceptual model that integrates digital transformation, governance systems, and community participation. Using a qualitative and conceptual approach, the study examines the evolution of heritage and the impact of digital technologies, identifying tensions between preservation, accessibility, and cultural identity. Findings show that cultural heritage exists in hybrid environments where tangible and intangible aspects interact with digital technologies. Managing these environments requires adaptive and inclusive governance models. Accordingly, the study proposes a governance model that integrates digital accessibility, stakeholder engagement, and long-term sustainability, offering both conceptual insight and practical guidance for preserving cultural heritage in an increasingly digital world.