Cittaslow (Sakin Şehir) kriterlerinin sınıflandırılması ve Alanya'nın bu bağlamda değerlendirilmesi
Classification of Cittaslow (Slow City) criteria and the evaluation of Alanya in this context
  1. Tez No: 1019668
  2. Yazar: ESRA ALATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HOURAKHSH AHMAD NIA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle şehirlerin ekonomik büyüme ve rekabet odaklı gelişimi, yerel kimlik, çevresel denge ve yaşam kalitesi gibi önemli değerlerin geri planda kalmasına yol açmıştır. Bu bağlamda, İtalya kökenli Cittaslow (Sakin Şehir) hareketi, yaşam kalitesini artırmayı, yerel kültürü ve çevresel sürdürülebilirliği korumayı hedefleyen kapsamlı bir kent politikası modeli olarak ortaya çıkmıştır. Bu tezde, Cittaslow kavramı tarihsel gelişimi ve temel politika kriterleri doğrultusunda detaylı biçimde incelenmiş; bu teorik temel üzerine dayanarak, sürdürülebilir kentleşme çerçevesinde özgün bir Cittaslow model önerisi geliştirilmiştir. Önerilen model, yerel yönetimlerin ve toplumun aktif katılımını esas alarak çevresel sürdürülebilirlik, sosyal entegrasyon ve kültürel kimlik korumasını bütüncül şekilde ele almakta; özellikle Türkiye'de turizm baskısının yüksek olduğu kentlerde uygulanabilir bir stratejik yaklaşım sunmaktadır. Model önerisinin ardından, Alanya kenti özelinde gerçekleştirilen kapsamlı değerlendirme ile, modelin kentteki sosyo-ekonomik ve çevresel koşullara uyarlanabilirliği analiz edilmiştir. Bu değerlendirme, modelin Alanya'nın sürdürülebilir kalkınma hedeflerine katkı sağlayabileceğini ve yerel kimliğin korunmasında etkin rol oynayabileceğini ortaya koyarken, kentin hızlı büyüme ve turizm kaynaklı baskılarının uygulama sürecinde önemli zorluklar oluşturabileceğine işaret etmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma kapsamında geliştirilen Cittaslow modeli, Türkiye'de sürdürülebilir kent gelişimi için stratejik bir araç olarak değerlendirilmekte olup, modelin başarısı için yerel aktörler arasında güçlü iş birliği, kapsayıcı planlama ve toplumsal bilinçlendirme süreçlerinin hayati olduğu vurgulanmıştır. Gelecekte farklı kentlerde yapılacak uygulama ve karşılaştırmalı araştırmalar, Cittaslow yaklaşımının Türkiye bağlamındaki etkisini daha somut biçimde ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
With the effects of globalization, urban development driven by economic growth and competitiveness has increasingly marginalized values such as local identity, environmental balance, and quality of life. In response, the Italian-originated Cittaslow (Slow City) movement has emerged as a comprehensive urban policy framework aimed at enhancing quality of life while safeguarding local culture and environmental sustainability. This thesis examines the Cittaslow concept in relation to its historical evolution and core policy criteria and, based on this theoretical foundation, proposes an original Cittaslow model within the context of sustainable urbanization. The proposed model adopts a holistic perspective by integrating environmental sustainability, social integration, and the protection of cultural identity, while emphasizing the active involvement of local governments and communities. It presents a strategic and applicable approach, particularly for cities in Turkey experiencing intense tourism pressure. Following the model proposal, a comprehensive assessment focusing on the city of Alanya was conducted to evaluate the model's adaptability to local socio-economic and environmental conditions. The findings suggest that the model may contribute to Alanya's sustainable development objectives and play an effective role in preserving local identity; however, rapid urban growth and tourism-related pressures are identified as significant challenges to implementation. In conclusion, the Cittaslow model developed in this study is regarded as a strategic instrument for sustainable urban development in Turkey. The effectiveness of the model largely depends on strong cooperation among local stakeholders, inclusive planning practices, and community awareness-raising processes. Future applications and comparative studies in different cities are expected to further clarify the impact of the Cittaslow approach within the Turkish context.