Yara tedavilerinde bakteriyel selüloz bazlı spreylenebilir ve antibakteriyel özellikte yara örtme solüsyonu geliştirilmesi
Development of a bacterial cellulose-based sprayable and antibacterial wound coating solution for wound treatments
  1. Tez No: 1019694
  2. Yazar: ZEYNEP BEYATLI KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KATI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
Özet
Bakteriyel selüloz (BS), yüksek saflıkta, üç boyutlu nanofibrillerden oluşan yapıya sahip biyopolimerdir. BS'nin mükemmel su tutma kapasitesi ve biyouyumluluk gibi özelliklere sahip olması biyomedikal alanda biyomalzeme olarak yaygın bir biçimde kullanılmasını yaygınlaştırmaktadır. Yara iyileştirme çalışmalarında son zamanlarda yenilikçi yara örtüleri olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, BS modifiye edilerek çözünür formu olan Bakteriyel Selüloz Karboksimetil Selüloz (BS-KMS) sentezlenmiş ve antimikrobiyal özelliğe sahip yüzey aktif maddesi olan benzalkonyum klorür (BZK) ile spreylenebilir film oluşturan yara kapatma solüsyonu elde edilmiştir. BS tabanlı BZK antibakteriyel ajan içeren jelin karakterizasyonları yapılmış, antimikrobiyal etkileri, jel reolojik özellikleri, sitotoksisitesi değerlendirilmiştir. BZK antibakteriyel ajanı içeren jel spreylendikten sonra yara yüzeyinde film oluşturabilmesi için film oluşturmaya yardımcı polimer kullanılarak formülize edilmiştir. Polivinil alkol (PVA) polimeri kullanılarak jelin film oluşturması sağlanmıştır. BS'den türevlendirilmiş çözünür formdaki BS-KMS polimerinin PVA ile çapraz bağ oluşturabilmesi için çapraz bağlanmayı sağlayan sitrik asit (SA) kullanılmıştır. Bu sayede BS-KMS-PVA-SA-BZK formülize edilen jelin reolojik özellikleri değerlendirilmiş, içerdiği polimerlerin ve çapraz bağlayıcının konsantrasyonlarına göre optimum spreylenebilir jel formülasyonu belirlenmiştir. Belirlenen jel formülasyonunun hem jel formunun hem de spreylendikten sonra oluşturduğu film yapısının karakterizasyonları yapılmıştır. Antimikrobiyal testlerle etkinliği değerlendirilmiş ve L929 hücreleriyle yapılan MTT testleriyle sitotoksik etkileri incelenmiştir. BZK antimikrobiyal ajanı BS-KMS-PVA-SA jeline eklenerek jelin antimikrobiyal etkinliği başarıyla gerçekleştirilmiştir. Formülize edilen BS-KMS-PVA-SA-BZK jeli Escherichia coli (E. Coli) ve Staphlylococcus Aureus (S. aureus) suşları üzerinde güçlü inhibisyon göstermiştir. Jele eklenen BZK konsantrasyonunda sitotoksisite gözlemlenmemiş ve hücre canlılığı artmıştır. BZK sayesinde spreylenebilir jel antimikrobiyal özellik kazanmış ve jelin reolojik özelliklerinde iyileşme gözlemlenmiştir. Jelin spreylendikten sonra yara yüzeyinde oluşturduğu film sayesinde mikrobiyal kontaminasyon engellenmiş ve yara yüzeyinin nemli kalması sağlanmıştır. Bu sonuçlar, film oluşturan spreylenebilir jel formülasyonlarında BZK kullanımının yara iyileşme gibi biyomedikal uygulamalarda yenilikçi bir yaklaşım olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Bacterial cellulose (BC) is a high-purity biopolymer with a structure composed of three-dimensional nanofibrils. BC's excellent water retention capacity and biocompatibility have led to its widespread use as a biomaterial in the biomedical field. It has recently been used as an innovative wound dressing in wound healing studies. In this study, BS was modified and its soluble form, Bacterial Cellulose Carboxymethyl Cellulose (BC CMC), was synthesized. A sprayable film-forming wound dressing solution was obtained using benzalkonium chloride (BZC), an antimicrobial surfactant. The BS-based BZC antibacterial agent-containing gel was characterized, and its antimicrobial effects, rheological properties, and cytotoxicity were evaluated. The BZC antibacterial agent-containing gel was formulated using a film-forming polymer to form a film on the wound surface after spraying. Polyvinyl Alcohol (PVA) polymer was used to induce film formation. Citric acid (SA), which provides crosslinking, was used to enable the BS KMS polymer, derived fromBS, to crosslink with PVA. This method evaluated the rheological properties of the BS KMS-PVA-SA-BZC gel formula and determined the optimal sprayable gel formulation based on the concentrations of the polymers and crosslinker. Characterization was performed on both the gel form and the film structure formed after spraying. Its effectiveness was assessed through antimicrobial tests, and its cytotoxic effects were investigated through MTT tests with L929 cells. The antimicrobial agent BZC was added to the BS KMS-PVA-SA gel, successfully demonstrating its antimicrobial activity. The formulated BS KMS-PVA-SA-BZC gel exhibited strong inhibition against E. coli and S. aureus strains. No cytotoxicity was observed at the BZC concentration added to the gel, and cell viability increased. BZC resulted in antimicrobial properties in the sprayable gel, and improvements in its rheological properties were observed. The film formed on the wound surface after spraying prevented microbial contamination and maintained the wound surface moisture. These results demonstrate that the use of BZC in film-forming sprayable gel formulations could be an innovative approach for biomedical applications such as wound healing.