Çocuk kliniğinde takip edilen akut romatizmal ateş olgularının değerlendirilmesi
Evaluation of acute rheumatic fever cases followed up in a pediatric clinic
  1. Tez No: 1019693
  2. Yazar: DUYGU TUNÇEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİRİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmada ARA tanısı alan hastaların klinik ve laboratuvar bulgularını inceleyerek, Dünya Sağlık Örgütü 2004 (WHO 2004) ile Modifiye Jons 2015 kriterlerinin tanısal değerlerini kıyaslamayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamızda Ocak 2015 ile Ağustos 2016 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde ARA tanısı ile takip edilen 40 olgu geriye dönük olarak incelendi. ARA ön tanısı ile takip edilen hastaların verileri HİS sisteminden elde edildi, WHO 2004 ve Modifiye Jons 2015 kriterleri tamamlanan 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Dataları eksik olan, konjenital/ edinsel kalp hastalığı, JİA, Kawasaki veya bağ dokusu hastalığı olan hastalarda çalışmaya alınmadı. Hastaların demografik özellikleri, klinik ve laboratuvar bulguları, tedavi seçimleri ve süreleri kaydedildi. Kardit tanısı prekordial üfürüm, kardiyomegali, kalp yetersizliği perikardiyal efüzyon veya frotman saptanması ile konuldu. Artrit: şişlik, ağrı, fonksiyon bozukluğu, ısı artışı, kızarıklık olarak tanımlandı; tek eklem tutulumları monoartrit, birkaç eklem tutulumu poliartit olarak kabul edildi. Artralji şişlik olmaksızın eklem tutulumları olarak tanımlandı. Syndenham koresi, yüz ve ekstremitelerin istemsiz hareketleri, kas güçsüzlüğü, konuşmanın ve dengenin bozulması olarak tanımlandı. Subkutan nodüller: 0,5-2 cm boyutlarında, ağrısız, hareketli, eklemlerin ekstansör yüzeylerinde sert nodüller olarak tanımlandı. Eritema marginatum: eritamatöz, kaşıntısız, ortası soluk, yuvarlak veya serpijioz kenarları olan deriden hafif kabarık kızarıklıklar olarak tanımlandı. Ekokardiyografide mitral ve aort yetersizlik bulguları incelenerek, valvüler rejurjitasiyon olan ve üfürüm duyulmayan hastalar subklinik kardit olarak değerlendirildi. Bulgular: Hastalarımızın klinik bulguları incelendiğinde yaş ortalaması ve cinsiyet dağılımı edebiyat ile uyumlu bulundu. Hastaların başvuru şikayetlerine bakıldığında artrit literatür ile uyumlu olarak hastalarımızda en sık görülen başvuru şikayeti oldu. İkinci sıklıkla kardit en sık saptanan klinik bulgu olarak bulundu. Sonuç: AHA/ACC 2015 ve WHO 2004 kriterleri kıyaslandığında AHA/ACC 2015 yüksek riskli popülasyon olarak kabul edilen ülkemizde, düşük popülasyon ve benzer şekilde WHO 2004 kriterleri göz önüne alındığında 40 hastadan 16 'nın kritlerinden dışında kalarak ARA tanısı almadığını bulduk. Bu durumda AHA/ACC 2015 ARA tanı kriterleri için ülkemizde ARA tanısı koymada daha duyarları olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the diagnostic values of the criterias used by World Health Organisation (WHO 2004) and Modified Jones 2015 by evaluating the clinical and laboratory findings in patients diagnoased with Acute Rheumatic Fever (ARF) Material and methods: 40 patients diagnosed with ARF are retrospectively evaluated between the dates of January 2015 and August 2016 in Health Sciences Universtiy, Ümraniye Educational and Research Hospital Pediatrics Clinic. Datas are collected from the online local hospital network, and also the patients were fullfilling the criterias of WHO 2004 and Modified Jones 2015. Patients with missing datas and with the diagnosis of JIA, Kawasaki or connective tissue disease are excluded from the study. The demographic features, clinical and laboratory findings, threapy selections and duration of treatments of patinets are recorded. . Carditis is diagnosed if precordial murmur, cardiomegaly, cardiac insufficiency, pericardial effusion or frotman is seen. Arthritis is diagnosed if swelling, arthralgia, loss of function, increased heat ? and redness are found. If one joint is affected, this is called as monoarhritis and if many are affected it is called polyarhtritis. Arthralgia is called like joint affected wihout any pain. Syndenham corea is defined like, involuntray movements of face and extremities, muscle weakness, interruption of regular speech and maintenance of balance. . Subcutan nodules are defined as, 0,5-2 cm sized, painless, hard, mobile nodules found in extansory sides of extremites. Erythema marginatum is definded like minimally elevated rednesses which is erythematous, itchless, pale in the middle, round or SERPİJİÖZ ? sides. Patients with mitral and aort insufficinecy detected with ecocardiography are further evaluated and if there is vavuler regurgitation but no murmurs found, it is accepted as subclinical carditis. Results: The averages of age and gender distribution of the patients are found to be compatible with literature. When the main complaints of the patients at the time of distribution are examined, arthritis was the most common, as compatible with the literature. Carditis was found to be the second most common clinical finding.