بررسی مولکولی فاکتورهای مقاومت آنتی بيوتيکي در سودوموناس آئروجينوزاهای جدا شده از بيماران بخش سوانح و سوختگی
Integrons and Antibiotic Resistance; Synergistic Effect Of Amikacin and Ceftazidime Against Multi-antibiotic Resistant In Pseudomonas aeruginosa Isolated From Patients In Burn Wards
  1. Tez No: 1019715
  2. Yazar: ELSHAN MAHMOUDI
  3. Danışmanlar: DR. MANSOOR KHAKPOOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Islamıc Azad Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
İntegron genleri Pseudomonas aeruginosa'da edinilen genlerden biridir ve çoklu ilaç direncinin nedenidir. PCR testleri sınıf I, II ve III prevalansının sırasıyla %96, %20 ve %74 olduğunu gösterdi. Duyarlılık testi Pseudomonas aeruginosa'nın çoklu ilaca dirençli olduğunu göstermektedir. Monoterapide yüksek başarısızlık oranı iyi bir şekilde belgelendiğinden, bu çalışmada üçüncü kuşak Sefalosporinin bir aminoglikozid ile sinerjistik aktivitesini MİK testi ile araştırıyoruz. Sonuçlar Cephalosporin/Amikacin'in sinerjistik bir etkiye sahip olduğunu gösterdi. Sonuç olarak, çoklu ilaca dirençli Pseudomonas aeruginosa'da Integron genleri yaygındır. Ayrıca Pseudomonas aeruginosa'da antibiyotik direnci yüksek olmasına rağmen Sefalosporin ve Aminoglikozidlerle kombinasyon tedavisi direnç gelişimini azaltabilir.
Özet (Çeviri)
Integron genes are one of the acquired genes in Pseudomonas aeruginosa and the reason for multi-drug resistance. PCR tests showed that the prevalence of class I, II and III were respectively 96%, 20%, 74%. Susceptibility testing indicates that Pseudomonas aeruginosa is multi-drug resistance. As high failure rate in monotherapy is well-documented, in this study we investigate the synergistic activity of third-generation Cephalosporin with an aminoglycoside by MIC test. The results showed that Cephalosporin/Amikacin has a synergistic effect. In conclusion, Integron genes are widespread in multi-drug resistant Pseudomonas aeruginosa. Furthermore, although antibiotic resistance is high in Pseudomonas aeruginosa, combination therapy by Cephalosporin and Aminoglycosides can decrease the development of resistance.