بررسي رفتار آيروالاستيک بال ساختهشده از موادمرکب در جريان تراکمناپذير و تراکمپذير
Sıkıştırılabilir bir akışta hava taşıtı kompozit kanatlarının aeroelastik analizi
  1. Tez No: 713924
  2. Yazar: TURAÇ FARSADİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASSAN HADDADPOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Sharif University of Technology
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada, fiber oryantasyon ve yerleştirme konfigürasyonunun aeroelastik stabilite ve bir uçak kanadının tepkisi üzerindeki etkilerini değerlendirmek için bir anistropik ince cidarlı kiriş kompozit kullanılmıştır. Çevresel olarak asimetrik sertlik (CAS) modeli klasik olmayan bir grup etkiden oluşur; Enine kayma, malzeme anizotropik, çözgü engelleme vb. gibi aerodinamik yük, şerit teorisi ve sonlu durum formundaki sıkıştırılabilir kararsız akış temelinde modellenmiştir. Ek olarak, konservatif olmayan aeroelastik sistemlerin kütlesini, sertliğini ve sönümleme matrislerini oluşturmak için, genişletilmiş Galerkin'in metodu (EGM) ve değişkenlerin ayrılması metodu kullanılmıştır. Bundan sonra matrislerin sonlu hal formuna aktarılmasıyla özdeğer analizi yapılmıştır. Böylece, birleştirilmiş lineer denklem sistemlerinin çözümü ile çeşitli laminat konfigürasyonları ve malzeme özellikleri için çarpıntı ve sapma hızı elde edilmiştir. Daha sonra, hareket denklemlerine sahip olduklarında ve zaman dilimi içerisinde çözerek, kanadın farklı uçuş rejimleri için aeroelastik tepkisi elde edilmiştir. Sonunda, mevcut sonuçlarla karşılaştırıldığında bazı önemli sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, an anistropic thin-walled beam composite is used to consider the effects of fiber orientation and lay-up configuration on the aeroelastic stability and response of an aircraft wing. The circumferentially asymmetric stiffness (CAS) model consists of a group of non-classical effects; such as transverse shear, material anisotropic, warping inhibition, etc. The aerodynamic load has been modeled based on the strip theory and compressible unsteady flow in the finite- state form. In addition, to form the mass, stiffness and damping matrices of non-conservative aeroelastic systems the extended Galerkin's method (EGM) and the method of separation of variables has been used. After that by transferring matrices into the form of finite state, eigenvalue analysis has been accomplished. Therefore by solving the coupled linear system of equations, flutter and divergence speed for various laminate configurations and material properties was achieved. Then, by having equations of motion and solving them in the time domain, the aeroelastic response of the wing for different flight regimes has been obtained. At the end, some important consequences compared with existing results are presented.