بررسی و تخمین تابع تولید آفتابگردان در استان آذربایجان غربی برای دوره 1380-1360
1981-2001 dönemı batı azerbaycan ilinde ayçiçeği üretim fonksiyonunun araştırılması ve tahmini
- Tez No: 717380
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MASOUD MANSOORI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Farsça
- Üniversite: Islamic Azad University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Yıllardır ekonomik büyüme, artan üretim, bağımsızlık ve istihdam gibi konular, ülke planlama sisteminin en önemli kaygıları olmuş ve bir süredir tarım ürünlerinin üretimindeki göreli avantajların ele alınması ve iç ihtiyaçların karşılanması ve küresel pazarlarda daha belirgin bir şekilde yer almak, ülkenin ekonomik krizinin kapalı çemberinden çıkmanın pratik yollarından biri olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle daha çok istihdamı yaratan ve daha fazla üretim çemberini harekete geçiren ürünlere daha fazla dikkat edilmesi önerilmenin yanı sıra büyümelerinin önündeki sorunların ve engellerin çözülmesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Bu alanda üretim miktarı iç talebi karşılamayan en önemli ürünlerin başında kuşkusuz ayçiçeği gelmektedir ve bu üründen ülkeye her yıl büyük miktarlarda ithal edilmektedir. Dolayısıyla bu stratejik mahsulün büyümesi için bu mahsulün verimini ve ekim alanını artırmaya daha fazla özen gösterilmelidir. Bu nedenle, bu konuda etkili olan faktörlerin incelenmesi, bu ürünün üretimini artırmaya yönelik uygun planların ilk tespitinde temel önlemlerden biridir. Bu amaçla, 2002 yılında bu ürünün üretiminde ve ekim yapılan alanda birinciliği elde eden Batı Azerbaycan ili seçilerek, verim fonksiyonu ve ekim yapılan alan fonksiyonu tahmini yanı sıra, bu ildeki üretim faktörlerinin optimum veya optimal olmayan kullanımı da incelenmeye alınmıştır. Bu çalışma betimsel-analitik bir çalışma olup, verilerin incelenmesi ve analiz edilmesinde regresyon analizi yöntemi kullanılmıştır. Verim fonksiyonu tahmin sonuçları, üretimde dikkate alınan beş etkili faktörden (gübre, emek gücü, mekanizasyon, zirai ilaçlar ve tohumlar), zirai ilaçlar değişkeninin bu ürünün verimini artırmada en büyük etkiye sahip olduğunu ve daha sonra sırasıyla tohum, gübre, emek gücü ve mekanizasyon değişkenleri en fazla etkiye sahip olduklarını göstermektedir. Değişkenler için elde edilen tüm katsayılar teorik temellerle uyumlu olup bu nedenle bu araştırmanın hipotezlerini doğrulamaktadırlar. Ele alınan üretim faktörlerinin ekonomik olarak optimal kullanımının incelenmesi, sadece zirai ilaçlar faktörünün optimal olarak kullanıldığını, gübre ve tohum değişkenlerinin kullanım oranı, optimal ekonomik seviyeden daha düşük ve emek gücü ve mekanizasyon kullanım oranı ise optimal ekonomik seviyeden daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ekim alanı fonksiyonu için elde edilen katsayı sonuçları, ekim alanı ile mahsulün bir önceki yılın fiyatı arasında pozitif ilişkiyi ve üretim maliyetleri ve rakip ürünün (buğday) bir önceki yılın fiyatı ile negatif ilişkiyi doğrulamaktadır. Bu nedenle, bu katsayılar da mevcut araştırma hipotezleri ve teorik temellerle uyumludur. Bu çalışmanın sonuçlarına bakıldığında, fiyatlandırma mekanizmasında ekim alanı ve ürün verimini artırmak için ayçiçeğinin ekonomik teşviklerinden ziyade, diğer rakip ürünlere göre nispi fiyatına daha fazla dikkat edilmesi önerilmektedir. Bu da çiftçiler için ekonomik motivasiyon (karlılık) sağlayabilir. Diğer yandan, temel eğitim ve destek programları ile üretim faktörlerinin optimal kullanımına yardımcı olmak ve maliyetleri düşürmek mümkün olup böylece gelecekte azalan verim ve ekim alandan kaynaklanan sorunlar genel olarak önlenebilir.
Özet (Çeviri)
Subjects like economical progress, production increase ndependence and being occupied have been the most important disturbances of country rganization system for years and now, having preference in production of agricultural products and supplying the requirements and being more active in universal markets are accepted as one of the executive ways for being released from the country economic crisis. Therefore, paying more attention to the productions that can create more occupations and can increase the production, and trying to solve their problems, is recommended. In this case, sunflower is one of the most important products that amount of its production is not sufficient for the country requirement and a lot of it is entering the country every year. Therefore and for more having splendor in this strategic product, we must pay more attention to increasing the acting and the area of planting this product. So, in this case, searching the effective factors is one of the important efforts in initial recognizing at the proper programmings for increasing the production at this product. In order to this, by selecting the West Azerbayjan province that have achieve the first place in production and planting area at this product in 1381, we have tried to estimate the effective factors in acting and planting area and search the amount of efficient and inefficient use of production factors in this province. This search type is descriptive – analytical and has been used to search and analyze the collected dataes in regression way. The results of estimating the process function indicate that there are five effective factors like fertilizer, labor force, mechanization, poison and seed; the factor of poison has the most effect on increasing at this product and seed, fertilizer, labor force and mechanization have the most effects after that regularly. All of gained coefficients for these variables are on the base of theory and for this, indicate the suppositions of this search. The amount of economical efficient use of production factors analyzing indicates that only the factor poison has been used efficiently and amount of use of fertilizer and seed factors have been less than economical efficient amount and amount of use of labor force and mechanization have been more than economical efficient. Results of gained coefficients for the planting area function indicate that there is a positive relation between planting area and last year price of the product and there is a negative relation between planting area and production costs and last year price of the rival product (wheat). For this, these coefficients are on the base of search suppositions and theories. From gained results from this search, for increase of planting area and product process, paying more attention to relative price of sunflower in compare with other rival products is advised; to be provided economical causes (profitability). In other words, by essential educational and protectoral programs, we can help to efficient use of production factors and costs decreasing and preventing the problems like decreasing of planting area and process.