Somali'de Afgoi bölgesinde muz üretimi yapan işletmelerin ekonomik analizi
Economic analysis of banana production enterprises in the Afgoi region, Somalia
- Tez No: 1019723
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİTHAT DİREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Somali'nin Afgoi bölgesindeki muz üretimi yapan işletmelerin ekonomik durumunu incelemiştir. Afgoi bölgesinde muz üretimi yapan 43 işletmeyle yapılan araştırma, yüz yüze anketler ve yerel rehberlerle gerçekleştirilmiş olup, veriler SPSS ve Excel'de analiz edilmiştir. Araştırmada kullanılan veriler, 2024 yılı üretim dönemine ait olup, anket çalışmaları Nisan 2025 ile Temmuz 2025 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma, muz üretim zorluklarını, yetersiz ulaşım altyapısını ve ilçenin ekonomik durumunu belirlemek ve benzer çalışmalara veri sağlamak amacıyla yapılmıştır. Gayrisafi üretim değeri (GSÜD) işletme başına 23.207,44 USD olarak hesaplanmıştır. Toplam işletme masrafları ise 8.083,88 USD olup, bunun %51,82'si değişen masraflardan, %48,18'i ise sabit masraflardan oluşmaktadır. Saf hasıla 15.123,56 USD, brüt kâr ise 19.312,82 USD olarak belirlenmiştir. Aile işgücü ücreti karşılığı (568,50 USD) ve borç faizi ve kira giderlerinin bulunmaması nedeniyle, öz sermaye rantı 3.039,04 USD olarak hesaplanmıştır. Tarımsal gelir 11.516,02 USD olarak belirlenmiştir. Buna göre muz üretimi bölgede yeterli gelir getiren bir iş olarak algılanmaktadır. Toplam işletme sermayesi 60.780,85 USD olup, rantabilite faktörü %65,17, mali rantabilite %31,77 ve ekonomik rantabilite %24,88 olarak bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar, Afgoi'de muz üretiminin ekonomik açıdan kârlı ve sürdürülebilir bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, üretimde mekanizasyon eksikliği, verimli çeşitlere erişim yetersizliği ve hatalı girdi kullanımı gibi agronomik sorunlar ile güvenlik kontrolleri, yağışlı dönemlerde uygulamalarda gecikmeler ve yetersiz altyapı ile pazarlama süreçleri olumsuz etkilemektedir. Bu durum, teknik bilgi ve altyapı eksikliklerinin üretim üzerindeki belirleyici rolünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the economic situation of businesses involved in banana production in the Afgoi region of Somalia. The research, conducted with 43 businesses in the Afgoi region, was carried out through face-to-face surveys and local guides, and the data were analyzed using SPSS and Excel. The data used in the study pertains to the 2024 production period, with the survey conducted between April 2025 and July 2025. The purpose of the research was to identify the difficulties in banana production, insufficient transportation infrastructure, and the economic situation of the district, as well as to provide data for similar studies. The Gross Production Value (GPV) per business was calculated as 23,207.44 USD. The total business expenses were 8,083.88 USD, of which 51.82% were variable costs, and 48.18% were fixed costs. The net income was 15,123.56 USD, and the gross profit was 19,312.82 USD. The equity return was calculated as 3,039.04 USD due to the absence of family labor wage costs (568.50 USD) and debt interest and rental expenses. Agricultural income was determined to be 11,516.02 USD. Accordingly, banana production is seen as a profitable business in the region. The total business capital was 60,780.85 USD, with a profitability factor of 65.17%, financial profitability of 31.77%, and economic profitability of 24.88%. The results indicate that banana production in Afgoi is economically profitable and sustainable. However, agronomic issues such as lack of mechanization, limited access to advanced varieties, and improper use of inputs, along with marketing processes negatively affected by security checks, delays during the rainy season, and insufficient infrastructure, are challenges in the region. This highlights the decisive role of technical knowledge and infrastructure deficiencies on production.