İNSAN KAYNAKLI PARTİKÜL OTOLOG KEMİK GREFTLERİNDE SAKLAMA SOLÜSYONLARININ KEMİK DOKU ÜZERİNE ETKİLERİNİN İNCELENMESİ
INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF DIFFERENT STORAGE SOLUTIONS ON BONE TISSUE IN HUMAN PARTICULATE AUTOGENOUS BONE GRAFTS
- Tez No: 1019722
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SİNA UÇKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Otojen kemik greftleri, dental ve maksillofasiyal cerrahide kemik rejenerasyonu amacıyla en sık kullanılan greft materyalleri arasında yer almaktadır. Cerrahi sırasında greftin alıcı sahaya yerleştirilmeden önce bekletilmesi gerekebilmekte, ancak saklama solüsyonlarının kemik dokusu üzerindeki etkileri tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, farklı saklama solüsyonları ve sürelerinin otojen kemik greftlerinin osteosit canlılığı ve yapısal özellikleri üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Mandibular ramustan elde edilen insan kaynaklı artık otojen kemik dokuları kullanılmıştır. Toplam 10 hastadan elde edilen kortikal kemik dokuları kemik kazıyıcı kullanılarak partikül hale getirilmiş ve serum fizyolojik, otolog kan, hiyalüronik asit, metronidazol içeren antibiyotik solüsyonu ve hidroksietil nişasta olmak üzere beş farklı saklama solüsyonunda bekletilmiştir. Örnekler oda sıcaklığında 15, 30 ve 90 dakika süreyle belirlenen beş solüsyonda bekletilmiştir. Histolojik değerlendirmede hematoksilen-eozin boyaması ile lakünler içerisindeki osteositlerin canlılığı, Masson trikrom boyaması ile kemik dokusunun matriks bütünlüğü değerlendirilmiştir. Hematoksilen eozin boyamasında, 90. dakikada otolog kan grubunda canlı osteosit yüzdesi ve metronidazol içeren antibiyotik solüsyonu grubunda ölü osteosit yüzdesinin diğer gruplara göre anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür. Masson trikrom boyamasında anilin mavisi pozitif alanların solüsyonlara ve süreye bağlı olarak değiştiği, hematoksilen eozin boyaması ile paralel bir şekilde kan grubunda matriks bütünlüğünün korunduğu, antibiyotik solüsyonunda matriks bütünlüğünün korunamadığı gözlenmiştir. Bu çalışmanın bulguları, saklama solüsyonunun içeriğinin ve greftin bekletilme süresinin, osteosit canlılığı ve kemik dokusunun histomorfolojik bütünlüğü üzerinde etkili olabileceğini göstermiştir. Klinik uygulamada greftin alıcı sahaya yerleştirilmesine kadar geçen sürenin mümkün olduğunca kısa tutulması ve kullanılacak saklama ortamının kemik dokusunun hücresel ve yapısal özellikleri üzerindeki etkileri dikkate alınarak seçilmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Autogenous bone grafts are among the most commonly used graft materials for bone regeneration in dental and maxillofacial surgery. During surgical procedures, it may be necessary to store the graft material before placement into the recipient site, while the effects of storage solutions on bone tissue remain not fully understood. The aim of this study is to evaluate the effects of different storage solutions and durations on the osteocyte viability and structural properties of autogenous bone grafts. Human-derived residual autogenous bone tissues obtained from mandibular ramus were used. Cortical bone tissues obtained from a total of ten patients were particulated using a bone scraper and stored in five different storage solutions: saline, autologous blood, hyaluronic acid, an antibiotic solution containing metronidazole, and hydroxyethyl starch. The samples were kept at room temperature in the designated five solutions for 15, 30, and 90 minutes. For histological evaluation, osteocyte viability within the lacunae was assessed using hematoxylin-eosin staining, while matrix integrity of the bone tissue was evaluated using Masson's trichrome staining. In hematoxylin-eosin staining, the percentage of viable osteocytes in the autologous blood group and the percentage of dead osteocytes in the antibiotic solution containing metronidazole group were significantly higher than those in the other groups at 90 minutes. In Masson's trichrome staining, aniline blue-positive areas varied depending on the storage solution and duration. In parallel with the hematoxylin-eosin findings, matrix integrity was preserved in the blood group, whereas it was not maintained in the antibiotic solution group. The findings of this study demonstrated that the composition of the storage solution and the duration of graft storage may affect osteocyte viability and the histomorphological integrity of bone tissue. In clinical practice, it is important to minimize the time elapsed before graft placement into the recipient site and to select the storage medium by considering its potential effects on the cellular and structural properties of bone tissue.