Petrogenetic features of the tectonically controlled macro-crystallized diaspore and meta-bauxite deposits in the Mi̇las region, sw Türki̇ye: Ar-ar geochronology and remote sensing
Güneybatı Türkiye, Milas bölgesindeki tektonik kontrollü makro-kristalli diaspor ve meta-boksit yataklarının petrojenetik özellikleri: ar-ar jeokronolojisi ve uzaktan algılama çalışmaları
  1. Tez No: 1019764
  2. Yazar: EMİRHAN KİRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH GÜRSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Milas-Muğla bölgesindeki Jura-Kretase yaşlı meta-karbonat istiflerinde izlenen karstik meta-boksit oluşumlarının tektonik zonları boyunca, nadir görülen, hidrotermal olarak oluşmuş, değerli taş özelliklerini gösteren makro kristalli diaspor mineralleşmeleri izlenmektedir. Meta-boksit yatakları esas olarak ince taneli diaspor, hematit, kloritoid, muskovit ve daha az miktarda kuvars, klorit, paragonit, kaolinit/dikit ve kloritten oluşurken, makro kristalleşmiş diaspor mineralleşmesi diaspor, muskovit, hematit, kloritoid, kaolinit/dikit ve kuvarsdan oluşmaktadır. Meta-boksitler, jeokimyasal açıdan mafik manto kökenli kayaçların kil bakımından zengin silisiklastik kayaçlarla asimilasyonu sonucu etkin bir ayrışma ve yıkanma süreçleriyle gelişmiştir. Makro kristalleşmiş diaspor mineralizasyonunun çok elementli dağılımı, meta-boksit oluşumlarına nazaran orta ve ağır nadir toprak elementleri bakımından zengin, hafif nadir toprak elementleri bakımından ise fakirdir. Jeokimyasal veriler, makro kristalleşmiş diaspor mineralizasyonunun, manto yükselmesiyle ilişkili magmatizma ile ilişkili hidrotermal süreçlere bağlı olarak geliştiğini göstermektedir. Makro kristalleşmiş diaspor mineralizasyonuna eşlik eden muskovit pulları üzerinde yapılan Ar-Ar yaşlandırma çalışmaları, hidrotermal mineralizasyonun Geç Lütesiyen döneminde, meta-boksit yataklarının ise Geç Maastrihtiyen - Orta Lütesiyen döneminde oluştuğunu göstermektedir. Meta-boksit oluşumlarının tektonik zonlarında gelişen makro-kristalli diyaspor mineralleşmesinde izlenen deformasyon yapıları, meta-boksit ve makro kristalleşmiş diaspor mineralleşmesinin Geç Alpin döneminde (30 milyon yıl önce) düşük dereceli metamorfizmaya uğradığını, bunun sonucunda meta-boksit yataklarında kompakt yapısal dokuların geliştiği ve kloritoid minerallerinin bu süreçlere eşlik ettiğini göstermektedir. Sıvı kapanım çalışmaları, makro kristalleşmiş diaspor mineralizasyonunun, birincil kapanımlardaki büyüme bölgelerinde 243° ile 277°C arasındaki homojenizasyon sıcaklığı değerlerinde (Th) iki fazlı (sıvı+gaz) ve ikincil kapanımlarda nadiren iki fazlı (sıvı+gaz) sıvı fazda geliştiğini belirtir. Bu durum, makro kristalleşmiş diaspor kristallerindeki birincil ve sözde ikincil kapanımların homojen sıcaklıklarının (170° ile 250°C) oluşumlarında, manto yükselmesiyle ilişkili magmatik kökenli hidrotermal çözeltilerin çok fazlı beslenmesinden kaynaklanmış olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Rarely observed hydrothermally generated macro-crystallized diaspore mineralization representing gemstone characteristics have been generated along the tectonic zones of the karstic meta-bauxites deposited in the Jurassic-Cretaceous meta-carbonates in Milas-Muğla area. Meta-bauxite deposits are mainly composed of fine-grained diaspore, hematite, chloritoid, muscovite with less amount of quartz, chlorite, paragonite, kaolinite/dickite, chlorite, whereas macro-crystallized diaspore mineralization is made up of diaspore, muscovite, hematite, chloritoid, kaolinite/dickite and quartz. Meta-bauxites were geochemically generated by extensive weathering and leaching processes derived from mafic mantle-derived rocks assimilated with clay-rich siliciclastic rocks. The multi-elemental distribution of macro-crystallized diaspore mineralization are enriched in middle and heavy rare earth elements and were depleted in light rare earth elements compared to meta-bauxite deposits. Geochemical data show that macro-crystallized diaspore mineralization was petrogenetically generated by the hydrothermal processes that were related to plume-related magmatism. Ar-Ar dating on the muscovite flakes that are accompanying the macro-crystallized diaspore mineralization indicates that the hydrothermal mineralization was generated in the Latest Lutetian period and the meta-bauxite deposits in the Latest Maastrichtian - Middle Lutetian period. Deformational textures observed on the macro-crystallized diaspore mineralization generated in the tectonic zones of meta-bauxite formations indicate that meta-bauxite and macro-crystallized diaspore mineralization were undergone by low-grade metamorphism during the Late Alpine period (30 million years ago), resulting in the development of compact structural textures in meta-bauxite deposits and were associated with the presence of chloritoids. Fluid inclusion studies indicate that macro-crystallized diaspore mineralization developed at the homogenization temperature values (Th) between 243° to 277 C° two-phase (liquid+gas) in growth zones on the primary inclusions and liquid phase rarely having of two phases (liquid+gas) on the secondary inclusions suggesting that primary and pseudo-secondary inclusions homogeneous temperatures (170° to 250 C°) on the macro-crystallized diaspore crystals might have been derived from polyphase feeding of the plume-related magmatic-origin hydrothermal solutions in their genesis.