E.Ü.Ziraat Fakültesi Mordoğan çiftliği topraklarının pedolojik özellikleri ile 7. yaklaşım sınıflandırma dizgesindeki yeri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 27975
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ALTINBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
73 ÖZET E.Ü. Ziraat Fakültesi Mordoğan Çiftliği topraklarının 7. öneri dizgesine göre taksonomik doğal sınıflarını ve pedogenetik özelliklerini ortaya çıkarmak için yapılan bu araştırmada, toprağın morfolojik, fiziksel ve kimyasal özellikleri toprak biliminin gözlem ve yöntem ilkelerine uygun olarak saptanmıştır. Araştırma alanı 38° 32* 00^. 38° 32' 15“ Kuzey enlemleri arasında Kuzeyde Dinga Burnu, Güneyde bir kuru dere yatağı ve 26° 36' 0Q”-26° 36' 15“ Doğu boylamları arasında Ege Denizi ile İzmir-Karaburun Karayolu arasındaki toprakları içermektedir. Jeolojik olarak Hersinien ve Alp orojeniği geçirmiş olan araştırma alanı topraklarında en eski oluşumlar Devonien'e ait konglomera, grovak, arkoz, gre, şist, kuvarsit ve kalker banklarıdır. Miosen yaşlı en genç birikimler ise gre, kil, marn, kalker ve tüflerden ibarettir. Araştırma alanı, yöreye özgü Akdeniz iklim tipini içerirken, yazları genellikle sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlıdır. Araştırma alanı topraklarının genel özellikleri ile arazi gözlemlerinde ayrımlılıkların saptandığı alanları en iyi simgeleyebilecek yerlerde açılan 9 adet toprak pedonu ile her bir pedonun ayrımlı horizonlarından alınan 31 adet toprak örneği araştırma özdeğini oluşturmaktadır. Araştırma alanının ayrıntılı toprak etüd ve haritalanması amaçlandığından sınıflandırma birimi olarak toprak familyaları seçilirken, Soil Survey Staff (1975)'a göre 7. öneri dizgesi ile sınıflandırılabilmesi için arazideki pedon tanımlamaları yanında, tane büyüklüğü dağılımı, pH, CaC03, organik-C, organik madde, toplam-N, C/N, değişebilir katyonlar, C.E.C., E.Ş.P., tarla rutubet kapasitesi, solma noktası* faydalı su, volüm ağırlık, özgül ağırlık, saf su ile doyurulmuş toprak macunu ekstraktında, E.C., Na+, K+, Ca”14“, Kg4”1“, CI”, S0~, Co", HC0~ verileri saptandı.74 Suların taşıyıp biriktirdiği alluvium ana özdekler, eğim etkisiyle oluşan kolluvium ana özdekler ve kireçli ana özdekler üzerinde oluşan araştırma alanı topraklarında yüzey horizonu olarak Mollik, Umbrik ve Okrik epipedonlar bulundu. Çiftlik toprakları genetiksel özelliği toprak oluşum özellikleri ile çevre faktörleri sonucu şekillenen üst tanımlama horizonu, seri kontrol kesitlerinin mineral bileşimi, kireçlilik, tane büyüklüğü, toprak sıcaklığı ve toprak rutubet rejimine göre Typic Rendoll, killi tın, karışık (kireçli), thermic; Typic Rendoll, kil üzerinde killi tın, karışık (kireçli), thermic; Typic Xerofluvent, killi tın, karışık (kireçli), thermic; Pachic Xerumbrept, killi tın, karışık (kireçli), thermic; Typic Xerochrept, killi tın, karışık (kireçli), thermic olarak 5 ayrımlı familya içerisine yerleştirildiler. Araştırma alanında saptanan ayrımlı 5 familyanın dağılım alanlarının arazi gözlemleri ve hava fotoğraflarından yararlanılarak 1/2 500 ölçekli planimetrik harita üzerinde gösterildi.
Özet (Çeviri)
75 SUMMARY This research has been done to find out the natural taksonomic classes and pedogenetic features of Ege University -Faculty Agriculture Mordoğan soils according to the 7 approximation system. The research area is situated between 38° 32' 00“ and 38° 33* 15”north latitudes. At north, Dinga Cape and at south, a dry stream bed are present. In the case of longititudes it is between 26° 36' 00M and 26° 36 ! 15“ east longitude and is between Aegean sea and İzmir-Karaburun highway. The soils of the research area are geologically Hersinien and Alp orogenic. The oldest formations which belong to Devonien are conglomerate, grovak, arkose gre, schist, Quartzite and calcar layer. The youngest accumulations belonging to Miosen consists of arkose clay, marn, calcar and tuffs. The research area is under the effect of Mediterranean climate, summers being generally hot and dry, winters warm and rainy. Nine soil pedons were opened in the place which perfectly smybolized the general features of the soils and the differences at the result of observations. Thirty one sample were taken from each different horizon. A detailed soil surveying and soil mapping were also aimed. As the classification unit soil families were used. To classify by the 7 approximation system according to Soil Survey Staff (1975), besides the describtions of pedons in the area, particle size distribution, pH, CaC0”, organic-C, organic matter, total-N, C/N, exchangeable cations, C.E.C., E.S.P., field capacity, wilting point and E.C., Na, K, Ca, CI, SO,, C0~ and HCO^ contents in water extracts have been determined. On the surface horizon of the research area soils which were formed on the alluvium parent materials carried and deposited by water colluvium parent materials formed as a result of inclination and calcereous parent materials Mollic, Umbric and Ochric epipedons have been found.76 The soils of the farm were found as Typic Rend oil, clayey loam, mixed (calcareous), thermic; Typic Rendoll, clayey loam on clay, mixed (calcareous) thermic; Pachic Xerumbrept, clayey loam, mixed (calcareous), thermic; Typic Xerofluvent, clayey loam, mixed (calcareous) thermic; Typic Xerochrept Clayey loam, mixed (calcareous), thermic; according to the epipedon definition horizon, the mineral composition, CaCO_ content, particle size the temperature of the land and the land moisture regime to be in 5 different families.