Klinik örneklerden izole edilen koagülaz negatif stafilokoklarda antimikrobiyal direnç profilleri, biyofilm üretimi ve ica gen dağılımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of antimicrobial resistance profiles, biofilm production and ica gene distributions in coagulase negative staphylococci isolated from clinical specimens
  1. Tez No: 1019763
  2. Yazar: NEŞE ERDOĞAN DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ, PROF. DR. EKREM KİREÇCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Koagülaz-negatif stafilokoklar (KNS), özellikle hastane kaynaklı enfeksiyonlarda biyofilm oluşturma kapasiteleri ve antimikrobiyal direnç özellikleri nedeniyle klinik açıdan önem taşıyan fırsatçı patojenlerdir. Bu çalışmada, 1 Ocak–30 Ağustos 2024 tarihleri arasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çoğunluğu kan kültürü kaynaklı olmak üzere farklı klinik örneklerden izole edilen toplam 121 KNS suşunda biyofilm üretim kapasitesi, icaA, icaD, icaB, icaC ve icaR genlerinin dağılımı ile antimikrobiyal duyarlılık profilleri değerlendirilmiştir. Biyofilm üretimi mikrotitre plaka yöntemiyle, gen varlığı gerçek zamanlı PCR ile, antimikrobiyal duyarlılık ise EUCAST kriterlerine göre incelenmiştir. Bulgular, en yüksek biyofilm üretim kapasitesinin Staphylococcus epidermidis izolatlarında görüldüğünü göstermiştir. En sık saptanan gen icaA olmuş; icaD, icaB ve icaC genleri ile biyofilm üretim düzeyi arasında pozitif yönde ilişki olduğu görülmüştür. İzolatlarda oksasilin ve eritromisine yüksek direnç gözlenmiş; tüm izolatların daptomisin ve vankomisine duyarlı, linezolide ise yüksek oranda duyarlı olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlar, KNS enfeksiyonlarında biyofilm oluşumu ve direnç özelliklerinin birlikte değerlendirilmesinin klinik açıdan önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Coagulase-negative staphylococci (CoNS) are clinically important opportunistic pathogens, particularly in hospital-acquired infections, due to their biofilm-forming capacity and antimicrobial resistance characteristics. In this study, biofilm production capacity, the distribution of icaA, icaD, icaB, icaC and icaR genes, and antimicrobial susceptibility profiles were evaluated in 121 CoNS strains recovered from various clinical specimens, predominantly blood cultures, at Umraniye Training and Research Hospital between January 1 and August 30, 2024. Biofilm production was assessed using the microtiter plate method, gene presence was determined by real-time PCR, and antimicrobial susceptibility was evaluated according to EUCAST criteria. The findings showed that the highest biofilm production capacity was observed among Staphylococcus epidermidis isolates. The most frequently detected gene was icaA, and a positive relationship was observed between the presence of icaD, icaB and icaC genes and the level of biofilm production. High resistance to oxacillin and erythromycin was observed among the isolates; all isolates were susceptible to daptomycin and vancomycin, while a high level of susceptibility to linezolid was detected. These results indicate that biofilm formation and resistance characteristics should be evaluated together in CoNS infections from a clinical perspective.