Fonksiyonel elektriksel stimülasyon sistemleri için kesir dereceli denetleyicilerin tasarımı
Design of fractional-order controllers for functional electrical stimulation systems
  1. Tez No: 1019767
  2. Yazar: FURKAN HEYBETLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞİNASİ AYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Fonksiyonel Elektriksel Stimülasyon (FES), nörolojik bozukluklar nedeniyle zayıflayan veya kaybedilen motor işlevlerin yeniden kazandırılması ya da desteklenmesi amacıyla sinir ve kas dokularına kontrollü elektriksel uyarım uygulanmasına dayanan bir rehabilitasyon yaklaşımıdır. Bununla birlikte sistemin doğrusal olmayan dinamikleri, ölçüm gürültüsü, sensör gecikmesi, dış bozucular ve parametre değişimleri, yüksek performanslı kapalı çevrim denetimin gerçekleştirilmesini güçleştirmektedir. Bu tez çalışmasında, FES sisteminin denetimi için farklı denetleyici yapıları tasarlanmış ve karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Sistem modeli Hill tipi kas modeli temel alınarak oluşturulmuş, denetleyici parametreleri ise RIME optimizasyon algoritması kullanılarak belirlenmiştir. Optimizasyon sürecinde, hata temelli performans ölçütlerine ek olarak aşım, yükselme, yerleşme ve tepe zamanı karakteristiklerini içeren çok ölçütlü bir amaç fonksiyonu benimsenmiştir. Önerilen denetleyiciler; nominal koşullar, ölçüm gürültüsü, dış bozucu etki, referans değişimi ve parametre değişimi senaryoları altında test edilmiştir. Elde edilen bulgular, tasarlanan TIDDF denetleyicisinin çoğu senaryoda daha düşük izleme hatası, daha kısa yerleşme zamanı ve daha dengeli bir frekans yanıtı sağladığını; dolayısıyla literatürdeki çeşitli denetleyici yaklaşımlarına kıyasla güçlü bir alternatif oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Functional Electrical Stimulation (FES) is a rehabilitation approach based on the application of controlled electrical stimulation to nerve and muscle tissues in order to restore or support motor functions that have been weakened or lost due to neurological disorders. However, the nonlinear dynamics of the system, measurement noise, sensor delay, external disturbances, and parameter variations make the realization of high-performance closed-loop control challenging. In this thesis, different controller structures were designed and comparatively evaluated for the control of the FES system. The system model was developed based on a Hill-type muscle model, and the controller parameters were determined using the RIME optimization algorithm. During the optimization process, a multi-criteria objective function incorporating transient response characteristics such as overshoot, rise time, settling time, and peak time was adopted in addition to error-based performance criteria. The proposed controllers were tested under nominal conditions, measurement noise, external disturbance, reference variation, and parameter variation scenarios. The obtained findings show that the designed TIDDF controller provides lower tracking error, shorter settling time, and a more balanced frequency response in most scenarios; therefore, it constitutes a strong alternative to various controller approaches reported in the literature.