Bilgi güvenliği alanında tehdit modelleme için büyük dil modellerinin kullanımı
Utilizing large language models (LLMS) for threat modeling in information security
- Tez No: 1019769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
Özet
Tehdit modelleme, güvenli sistem tasarımının kritik bir unsuru olup, kuruluşların potansiyel güvenlik zafiyetlerini sistematik bir şekilde tanımlamalarına, analiz etmelerine ve bunları gidermelerine olanak tanır. Geleneksel tehdit modelleme süreçleri genellikle manuel, zaman alıcı ve gelişmiş bir güvenlik uzmanlığı bilgisine bağımlıdır. Bu çalışma, veri akış diyagramlarını bilgisayarlı görü ve büyük dil modelleriyle analiz ederek tehdit modelleme sürecini destekleyen hibrit bir yaklaşım geliştirmeyi amaçlamaktadır. Önerilen yaklaşım, veri akış diyagramlarındaki sistem bileşenlerinin otomatik olarak belirlenmesi, etiketlenmesi ve bu bileşenlerin potansiyel tehditlerle eşleştirilmesi süreçlerini desteklemektedir. Ayrıca, yardımcı bir dil modeli, tespit edilen tehditlerin yorumlanmasında kullanıcıya destek sağlayarak güvenlik farkındalığının artırılmasını hedeflemektedir. Elde edilen bulgular, önerilen yaklaşımın özellikle DFD öğelerinin tespiti ve tehdit raporlarının doğal dilde yorumlanması aşamalarında potansiyel taşıdığını; buna karşılık PyTM uyumlu kod üretimi, bağlamsal bileşen eşleştirme ve OCR kaynaklı hata yönetimi aşamalarında insan denetimi ve kural tabanlı doğrulama gerektirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Threat modeling is a critical element of secure system design, enabling organizations to systematically identify, analyze, and mitigate potential security vulnerabilities. Traditional threat modeling methods are often manual, time-intensive, and dependent on specialized security expertise. This study aims to develop a hybrid approach that supports the threat modeling process by analyzing data flow diagrams through computer vision techniques and large language models. The proposed approach supports the automatic identification and labeling of system components in DFDs, as well as the mapping of these components to potential threats. In addition, an auxiliary language model assists users in interpreting the identified threats, with the aim of increasing security awareness. The findings indicate that the proposed approach has potential particularly in the detection of DFD elements and the natural language interpretation of threat reports; however, it also requires human supervision and rule- based validation in stages such as PyTM-compatible code generation, contextual component mapping, and OCR-related error management.