Suçun konusu
Object of crime
- Tez No: 1019776
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
Özet
Çalışmada, olgusal gerçeklik dünyasında var olan ve hukuki değerden ayrılan“suçun konusu”hususu incelenmiştir. Bu incelemede öncelikle suçun konusu öğretisinin tarihsel gelişimi aktarılmıştır. Tarihsel gelişim, özellikle on sekizinci yüzyıldan günümüze kadar olan gelişmeyi içermektedir. Ceza hukukunda ortaya çıkan konu kavramlarına yer verilmiştir. Çalışmada tercih edilen kavram,“suçun konusu”dur. Çalışmada bir öneri olarak, suçun konusu olgusu,“suçun değerli konusu”ve“suçun değersiz konusu”olarak ayrılmıştır. Bu kavramlaştırmayla birlikte, özellikle suçta kullanılan araçların, suçun konusundan ayrılması için kıstaslar ileri sürülmüştür. Ayrıca suçun konusunun, değerli olma ve değere aykırı olma nitelikleri haksızlık bakımından açıklanmıştır. Suçun konusu, suçun bir maddi unsuru olduğundan, suç teorisinde arz ettiği önem ve fonksiyon incelenmiştir. Burada suçun konusunun haksızlığın zorunlu bir unsuru olduğu vurgulanmıştır. Her suçta konunun bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Suçun konusunun fail ve mağdur unsurlarıyla ilişkisi ve bunlardan ayrı bir unsur olduğu ortaya koyulmuştur. Suçun netice unsurunun, konunun zarara uğraması nedeniyle ortaya çıktığı, böylece zarar ve tehlike suçu ayrımının suçun konusuna göre yapılabileceği belirtilmiştir. Suçun konusunun kast kapsamında olduğu, konuda hata halinde kastın oluşumunu engellediği belirlenmiştir. Suçun konularının karıştırılmasında ise bir unsur hatası bulunmadığı, burada bir motivasyon hatasının söz konusu olduğu ifade edilmiştir. Taksirli suçlarda ortaya çıkan neticenin ve objektif cezalandırılabilme şartı olan bazı hallerin sadece suçun konusunu etkilemeleriyle ortaya çıkabileceği açıklanmıştır. Suçun konusunun suç tanımındaki sayılarına göre,“tek konulu suçlar”ve“birden fazla konulu suçlar”şeklinde ve birden fazla konulu suçların ise“çok konulu suçlar”ve“seçimlik konulu suçlar”olarak ayrılabileceği ifade edilmiştir. Suçun konusunun teşebbüs, iştirak ve içtima bağlamında arz ettiği öneme ve fonksiyona yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the“object of crime,”a concept existing in factual reality and distinct from legal value. It outlines the historical development of the doctrine, particularly from the eighteenth century to the present, and reviews concepts of object in criminal law. The study adopts“object of crime”and proposes a classification into“valuable”-“valueless”objects of crime. The criteria are suggested for distinguishing the means used in the commission of the offence from the object of crime. The qualities of being valuable and contrary to value are analyzed in terms of unlawfulness. As the object of crime is a material element of the offence, its significance and function within the theory of crime are explored, emphasizing its role as an essential element of unlawfulness. It is concluded that every crime involves an object, distinct from both perpetrator and victim. The result element of the offence arises from harm caused to the object of crime, enabling a distinction between result crimes and endangerment crimes. The object of crime falls within the scope of intent, an error regarding it prevents intent formation. Confusion between objects of crime does not constitute an error as to an element of the offence but an error of motive. In negligent crimes, certain results and objective conditions of punishability may occur only if the object of crime is affected. Offences are classified as single-object or multiple-object crimes, with the latter subdivided into multi-object and alternative-object crimes. The object's role in attempt, participation, and concurrence is also addressed.