Ergenlerde algılanan helikopter ebeveyn tutumu ile duygusal özerklikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between perceived helicopter parenting and emotional autonomy among adolescents
- Tez No: 1019797
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ AKINCI DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, ergenlerde algılanan helikopter ebeveynlik tutumu ile duygusal özerklikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve anne babadan algıladıkları helikopter ebeveynlik tutumları ile duygusal özerkliği etkileyen değişkenlerin belirlenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı devlet liselerinde öğrenim gören öğrenciler oluşturmuştur. 572 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmada; veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından oluşturulan“Genel Bilgi Formu”, Tatar, Bildik, Yektaş, Hamidi ve Özmen (2016) tarafından Türkçe 'ye uyarlaması yapılan“Duygusal Özerklik Ölçeği”ile Yılmaz (2019) tarafından geliştirilen“Algılanan Helikopter Ebeveynlik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. İki kategorili bağımsız değişkenlere göre grup karşılaştırmalarında bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla kategoriye sahip değişkenlerde ise tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA) kullanılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgularda; Anneden Algılanan Helikopter Ebeveynlik Tutum Ölçeği'nden alınan toplam puanlara göre sınıf düzeyi, doğum sırası, annenin tutum türü, babanın tutum türüne göre anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca sınıf düzeyi, cinsiyet değişkeni, aile türü, doğum sırası, anne-baba tutumu, kardeş sayısı ile okul türü değişkenlerine göre anneden algılanan helikopter tutum ölçeği alt boyutlarında anlamsal farklılıklar saptanmıştır. Babadan Algılanan Helikopter Ebeveynlik Tutum Ölçeği'nden alınan toplam puanlara göre sınıf, cinsiyet, annenin tutum türü, babanın tutum türüne anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca sınıf düzeyi, cinsiyet, baba öğrenim durumu, anne-baba tutumu, kardeş sayısı ile okul türü değişkenlerine göre babadan algılanan helikopter tutum ölçeği alt boyutlarında anlamsal farklılıklar bulunmuştur. Duygusal Özerklik Ölçeği'nden alınan toplam puanlara göre ise cinsiyet, aile türü, babanın öğrenim durumu, annenin tutum türü, babanın tutum türü, okul türüne göre anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Ayrıca duygusal özerklik ölçeği alt boyutlarında; sınıf düzeyi, cinsiyet, aile türü, baba öğrenim durumu, anne tutumu, baba tutumu, okul türü değişkenlerinde anlamsal farklılıklar bulunmuştur. İki ölçek toplam puanları arasındaki ilişki incelendiğinde, toplam puanı arasında düşük düzeyde ancak istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Buradan hareketle; ergenlere ve ailelerine yönelik ebeveyn tutumları ile duygusal yönden özerkleşmesi için gerekli eğitim programlarının uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between adolescents' perceived helicopter parenting and their emotional autonomy, and to identify the variables that influence emotional autonomy based on the helicopter parenting behaviors they perceive from their parents. The study sample consisted of students attending public high schools under the jurisdiction of the Kırıkkale Provincial Directorate of National Education. In the study, which involved 572 students, the data collection tools used were the“General Information Form”developed by the researcher, as well as the“Emotional Autonomy Scale”adapted into Turkish by Tatar, Bildik, Yektaş, Hamidi, and Özmen (2016), and the“Perceived Helicopter Parenting Attitude Scale”developed by Yılmaz (2019) were used as data collection tools. For group comparisons based on dichotomous independent variables, an independent samples t-test was used, while for variables with more than two categories, one-way analysis of variance (One-Way ANOVA) was employed. Pearson correlation analysis was used to determine the relationships among continuous variables. The findings of the study revealed significant differences based on total scores from the Perceived Maternal Helicopter Parenting Attitude Scale, as well as by grade level, birth order, the mother's parenting style, and the father's parenting style. In addition, significant differences were found in the subscales of the Perceived Maternal Helicopter Parenting Attitude Scale based on grade level, gender, family type, birth order, parental attitudes, number of siblings, and school type. Based on the total scores obtained from the Perceived Helicopter Parenting Attitude Scale for Fathers, significant differences were found according to grade level, gender, the mother's parenting style, and the father's parenting style. In addition, significant differences were found in the subscales of the Perceived Helicopter Parenting Attitude Scale for Fathers based on grade level, gender, father's educational status, parental attitudes, number of siblings, and school type. Based on the total scores from the Emotional Autonomy Scale, significant differences were found according to gender, family type, father's educational status, mother's attitude type, father's attitude type, and school type. In addition, significant differences were found in the subdimensions of the Emotional Autonomy Scale regarding the variables of grade level, gender, family type, father's educational status, mother's attitude, father's attitude, and school type. When the relationship between the total scores of the two scales was examined, low-level but statistically significant correlations were found between the total scores. Based on these findings, it is recommended that educational programs be implemented to address parental attitudes toward adolescents and their families and to foster their emotional autonomy.