Individual phase control of three-phase inverters with proportional-resonant controllers under severe unbalanced grid conditions
Dengesiz şebeke koşulları altında üç fazlı eviricilerin oransal-rezonans (PR) denetleyiciler ile bağımsız faz kontrolü
- Tez No: 1019811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN DEMİROK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2-seviyeli 3-fazlı şebekeye bağlı Gerilim Kaynaklı Eviricinin (VSI), düşük gerilimde şebekeye bağlı kalma (LVRT) yeteneğini geliştirmek için bir kontrolcü sunmayı amaçlamaktadır. Bir evirici ve LCL filtre yapısı sunulmakta ve kontrolcü tasarımı için matematiksel sınırlar belirlenmiştir. Simetrik ve asimetrik şebeke arızaları sırasında kararlı durum sinüzoidal akım referanslarını takip etmek ve şebekeyi desteklemek için reaktif akım injekte etmek üzere, doğal 𝑎𝑏𝑐 referans düzleminde çalışan ve her fazı ayrı kontrol edebilen Oransal rezonans (PR) kontrolcü mimarisi önerilmiştir. Önerilen kontrolcünün amacı, her fazı kontrol etmek ve her fazın gerilim düşüş büyüklüğüne bağlı olarak ayrı şebeke desteği sağlamaktır. Şebeke senkronizasyonu ve bileşen ayrıştırma, hem simetrik hem de asimetrik şebeke koşullarında Çift İkinci Dereceden Genelleştirilmiş İntegratörlü Faz Kilitlemeli Döngü (DSOGI-PLL) yapısı tarafından doğru bir şekilde sağlanmaktadır. Şebeke arızaları sırasında akım referanslarını hesaplamak için hibrit bir referans oluşturma algoritması uygulanmıştır. Bu yapı, asimetrik şebeke arızasının şiddetine bağlı olarak iki strateji arasında geçiş yapmayı amaçlamaktadır. İlk strateji olan Pozitif-Negatif Bileşen Kompanzasyonu (PNSC), çift-frekanstaki negatif bileşenlerin neden olduğu aktif güç dalgalanmalarını düzleştirmek için hem pozitif hem de negatif sıralı bileşenleri kullanırken, ikinci strateji olan Dengeli Pozitif Bileşen Kontrolü (BPSC) yalnızca pozitif bileşenleri kullanır. Önerilen model, farklı arıza senaryoları altında MATLAB/Simulink ortamında simüle edilerek, farklı şebeke koşullarında referans izleme performansı, şebeke senkronizasyonu ve sağlanan şebeke desteği doğrulanmıştır
Özet (Çeviri)
This study aims to present a controller to enhance the Low Voltage Ride Through (LVRT) capability of a 2-Level 3-Phase grid-connected Voltage Source Inverter (VSI). An inverter and the LCL filter structure is presented, and mathematical boundaries are established to design a current controller. A Proportional Resonant (PR) controller architecture per-phase which operates in natural 𝑎𝑏𝑐 reference frame is proposed to track the steady-state sinusoidal current references and inject reactive current to support the grid during symmetrical and asymmetrical grid faults. The purpose of the proposed controller is to control each phase and provide grid support individually depending on the voltage drop magnitude of each phase. Grid synchronization and the sequence extraction is accurately provided by Dual Second-Order Generalized Integrator Phase Locked-Loop (DSOGI-PLL) structure during both symmetrical and asymmetrical grid conditions. A hybrid reference generation algorithm is implemented to calculate the current references during grid faults. This structure aims to switch between two strategies depending on the severity of the symmetrical grid fault. While the first strategy, Positive-Negative Sequence Compensation (PNSC) uses both positive and negative-sequence component to flatten active power ripples caused by the negative-components in double-frequency, the second strategy, Balanced Positive Sequence Control (BPSC) uses only positive components. The proposed model is simulated in MATLAB/Simulink environment under different fault scenarios to validate the reference tracking performance, grid synchronization and provided grid support during different grid conditions.