Tarihi ve çağdaş demiryolu ulaşım mekânlarının entegrasyonunun kolektif olarak incelenmesi
A collective examination of the integration of historical and contemporary railway transportation spaces
  1. Tez No: 1019839
  2. Yazar: ALİ MERT AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, tarihi ulaşım yapıları ile çağdaş ulaşım sistemleri arasındaki mekânsal ve işlevsel bütünleşmeyi; kullanıcı deneyimi, mekânsal süreklilik ve kolektif bellek çerçevesinde değerlendirmektedir. Araştırma kapsamında İstanbul'daki Sirkeci Garı ile Marmaray sistemi ve Ankara Garı ile Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı karşılaştırmalı örneklem olarak ele alınmıştır. Temel problem, tarihi ulaşım yapılarının modern ulaşım ağlarına eklemlenme sürecinde özgün mimari ve kültürel kimliklerini ne ölçüde koruyabildiği ve bu dönüşümün kullanıcıların mekân algısına nasıl yansıdığıdır. Çalışmada ulaşım mekânları, ulaşım odaklı gelişim yaklaşımları, mekânsal bellek, adaptif yeniden kullanım ve çok modlu ulaşım merkezleri literatürü hem ulusal hem de uluslararası kaynaklar üzerinden incelenmiştir. Nitel araştırma deseni benimsenmiş; tarihsel çözümleme, mekânsal analiz ve karşılaştırmalı değerlendirme yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Bu süreçte yapıların mimari özellikleri, iç mekân kurgusu, kullanıcı dolaşım düzeni, yönlendirme sistemleri, kamusal kullanım biçimleri ve tarihsel ile modern katmanlar arasındaki ilişki detaylı biçimde analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, tarihi ulaşım yapılarına modern ulaşım sistemlerinin entegre edilmesinin, belirli tasarım ilkeleri doğrultusunda gerçekleştiğinde kullanıcı deneyimini güçlendirdiğini ortaya koymaktadır. Özellikle mekânsal okunabilirlik, yönlendirme sürekliliği, kamusal kullanım çeşitliliği ve tarihsel kimliğin görünürlüğünün korunması, kullanıcıların mekânla kurduğu aidiyet ilişkisini olumlu yönde etkilemektedir. Bununla birlikte, modern ulaşım sistemlerinin teknik gereklilikleri ile tarihî yapıların kültürel ve deneyimsel değerleri arasında hassas bir denge kurulmasının zorunlu olduğu anlaşılmaktadır. Sonuç olarak, tarihi ulaşım yapılarının yalnızca korunması gereken miras öğeleri değil, aynı zamanda çağdaş kent yaşamı içinde yeniden üretilen aktif kamusal mekânlar olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the spatial and functional integration between historical transportation structures and contemporary transportation systems within the frameworks of user experience, spatial continuity, and collective memory. Within the scope of the research, Sirkeci Railway Station and the Marmaray system in Istanbul, as well as Ankara Railway Station and Ankara High-Speed Train Station, are examined as comparative case studies. The main research problem concerns the extent to which historical transportation buildings can preserve their original architectural and cultural identity during integration into modern transportation networks, and how this transformation affects users' perception of space. The study reviews literature on transportation spaces, transit-oriented development approaches, spatial memory, adaptive reuse, and multimodal transportation hubs, drawing from both national and international sources. A qualitative research design is adopted, employing historical analysis, spatial analysis, and comparative evaluation methods. In this process, the architectural characteristics of the buildings, interior spatial organization, user circulation patterns, wayfinding systems, public use patterns, and the relationship between historical and modern layers are analyzed in detail. The findings indicate that the integration of historical transportation structures with modern transportation systems enhances user experience when implemented in accordance with appropriate design principles. In particular, spatial legibility, continuity of wayfinding systems, diversity of public use, and the preservation of historical identity positively contribute to users' sense of belonging to space. However, it is also evident that a delicate balance must be maintained between the technical requirements of modern transportation systems and the cultural and experiential values of historical structures. In conclusion, historical transportation buildings are not merely heritage elements to be preserved, but active public spaces continuously re-produced within contemporary urban life.