Çağdaş Türk sanatında kültürel imgeler: Mehmet Başbuğ örneği
Cultural images in contemporary Turkish art: The case of Mehmet Başbuğ
  1. Tez No: 1019871
  2. Yazar: MEHMET ALİ GÖZÜBENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAYBEY KAROĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
Özet
Bu araştırma, çağdaş Türk resim sanatında kültürel imgelerin kullanımını, kimlik ve kültürel belleğin görselleştirilmesi bağlamında Mehmet Başbuğ'un eserleri üzerinden incelemektedir. Çalışmada sanatçının yerel değerler ve tarihsel kökler üzerine inşa ettiği sanat anlayışı nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması (case study) deseniyle incelenerek kültürel süreklilik kuramsal bir çerçevede değerlendirilmiştir. Araştırma, yerel kültür imgelerin sanatçının resimlerinde nasıl birer estetik ve sembolik göstergeye dönüştüğünü ve bu imgeler aracılığıyla kültürel belleğin nasıl inşa edildiğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada kültürel imge kavramının anlamsal içeriği sorgulanarak eserlerin kompozisyon kurgusundaki yeri vurgulanmıştır. Araştırmanın temelinde at, kağnı, çadır, bayrak, kilim motifleri vb. ile figürlerin toplumsal hafızayı canlı tutan bilinçli kültürel kodlar olarak sanatsal üretime etkisi incelenmiştir. Göç, Millî Mücadele, Orta Asya Türk Dünyası ve Anadolu yaşamı temaları kültürün dinamik yapısını ifade ederken figürlerin duruşu ve mekân kurgusu ise toplumsal dayanışma ruhuyla ilişkilendirilmiştir. Araştırmada imgelerin ortak tarihsel bilinçle olan ilişkisi sorgulanmış ve ölçüt örnekleme yoluyla belirlenen yağlı boya eserleri doküman incelemesi tekniğiyle değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında sanatçının kültürel imge olgusunu yansıtan eserleri ele alınmış ve betimsel analiz ile ikonografik ve ikonolojik eleştiri yöntemleri harmanlanarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak çalışma Mehmet Başbuğ'un eserlerinde geçmişten gelen kültürel değerlerin çağdaş bir plastik dille yeniden inşasının izini sürerken bu eserlerin kimlik ve aidiyet kavramlarının sorgulandığı birer görsel belge niteliği taşıdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the use of cultural imagery in contemporary Turkish painting, within the context of the visualization of identity and cultural memory, through the works of Mehmet Başbuğ. In this study, the artist's artistic approach, built upon local values and historical roots, is examined using a qualitative research method, specifically the case study design, and evaluated within a theoretical framework of cultural continuity. This research aims to analyze how local cultural images are transformed into aesthetic and symbolic signs in the artist's paintings, and how cultural memory is constructed through these images. This study examines the semantic content of the concept of cultural imagery and emphasizes its place in the compositional structure of artworks. The research is based on an investigation of the influence of motifs and figures such as horses, ox carts, tents, flags, and carpets on artistic production, considering them as conscious cultural codes that keep social memory alive. Themes of migration, the National Struggle, the Turkic world of Central Asia, and Anatolian life express the dynamic nature of the culture, while the postures of the figures and the spatial arrangement are linked to the spirit of social solidarity. The study investigated the relationship between images and shared historical consciousness, and oil paintings selected through criterion sampling were evaluated using document analysis techniques. This study examines the artist's works reflecting the phenomenon of cultural imagery, and analyzes them using a blend of descriptive analysis and iconographic and iconological criticism methods. In conclusion, this study traces the reconstruction of cultural values from the past through a contemporary visual language in Mehmet Başbuğ's works, revealing that these works serve as visual documents that question the concepts of identity and belonging.