Somut olmayan kültürel miras varlıklarından dengbejliğin turizmaçısından değerlendirilmesi: Turist rehberlerine ve turistlere yönelik bir araştırma
Evaluation of the value of intangible cultural heritage dengbej from the point of view of tourism: A research for tourist guides and tourists
- Tez No: 1019890
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT HARMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Somut olmayan kültürel miras varlıklarından dengbejliğin turizm açısından değerlendirildiği bu araştırmanın amacı, turist rehberlerinin dengbejlik konusundaki farkındalık düzeyini belirleyerek, turist rehberlerinin dengbejlik konusundaki farkındalık düzeyinin tur boyunca rehberliğini yaptıkları turistlerin dengbejlik deneyimini nasıl etkilediğini saptamaktır. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı tez çalışmasının evrenini Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki dengbej evleri oluşturmaktadır. Kolayda örnekleme tekniği ile yüzyüze ve çevirim içi anket aracılığıyla veriler toplanmıştır. Bu bağlamda rehberlere uygulanmak üzere 'Dengbejlik Farkındalık Ölçeği'; turistlere uygulanmak üzere 'Dengbejlik Deneyim Ölçeği' geliştirilmiştir. Bu çerçevede; uygulama araştırması ölçek geliştirme, pilot ve asıl çalışma olmak üzere üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Pilot uygulama için 246 turist rehberinden, 354 turistten; asıl araştırma için 282 turist rehberi, 467 turistten veri toplanmıştır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki dengbej evlerini ziyaret eden turist rehberleri ve turistlerden toplanan veriler, SPSS 22 ve AMOS 22 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bölgeye turlar düzenleyen Turist rehberlerinin dengbejlik kültürüne ilişkin farkındalıklarının yüksek olduğu ve rehberlik ettikleri turistlerin dengbejlik deneyimini etkiledikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research, in which Dengbejlik, one of the intangible cultural heritage assets, is evaluated in terms of tourism, is to determine the level of awareness of dengbejlik of tourist guides and to determine how the level of awareness of dengbejlik of tourist guides affects the dengbejlik experience of tourists they guide throughout the tour. In the study the quantitative research method was used and the population of the study consists of dengbej houses in the Eastern and Southeastern Anatolia regions. The data were collected face-to-face with the easy sampling technique and through an online survey. In this context, the 'Dengbej Awareness Scale' has been developed to be applied to guides; the 'Dengbej Experience Scale' has been developed to be applied to tourists. The research was carried out in three stages: scale development, pilot study and main study. Data was collected from 246 tour guides and 354 tourists for the pilot study; and from 282 tour guides and 467 tourists for the main study. The data collected was analyzed using SPSS 22 and AMOS 22 statistical programs. It has been determined that tourist guides who organize tours to the region have a high awareness of dengbej culture and that they influence the dengbej experience of the tourists they guide.