Meslek lisesi öğrencilerinin gerçeklik şoku algıları, mesleki öz yeterlik inançları, sürdürülebilir kalkınmaya yönelik tutumlarıile girişimcilik eğilimleri arasındaki ilişkiler
Relationships between vocational school students' perceptions of reality shock, beliefs in vocational self-efficacy, attitudes towards sustainable development, and entrepreneurial tendencies
  1. Tez No: 1019891
  2. Yazar: SERPİL ŞEN GÜRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Mesleki ve teknik eğitim, bireylerin iş gücü piyasasına uyumunu sağlamanın yanı sıra girişimcilik ve sürdürülebilir kalkınma anlayışının geliştirilmesinde önemli bir role sahiptir. Bununla birlikte öğrencilerin işletmelerde beceri eğitimi ve çalışma yaşamına geçiş sürecinde yaşadıkları beklenti-gerçeklik uyumsuzluğu gerçeklik şoku olarak adlandırılan bir deneyime yol açabilmektedir. Bu araştırmanın amacı, meslek lisesi öğrencilerinin gerçeklik şoku algılarının girişimcilik eğilimleri üzerindeki etkisini incelemek ve bu ilişkide sürdürülebilir kalkınmaya yönelik tutum ile mesleki öz yeterlik inancının ardışık aracılık rollerini ortaya koymaktır. Araştırma, nicel araştırma yaklaşımına dayalı ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Türkiye'nin Batı Karadeniz Bölgesi'nde bulunan meslek liselerinde öğrenim gören 743 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen Gerçeklik Şoku Ölçeği ile Sürdürülebilir Kalkınmaya Yönelik Tutum Ölçeği, Mesleki Öz Yeterlik Ölçeği ve İç Kontrol Odaklı Girişimcilik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler, betimsel istatistikler, Pearson korelasyon, regresyon ve Hayes (2022) PROCESS Macro Model 6 kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, öğrencilerin gerçeklik şoku algılarının düşük; girişimcilik eğilimleri, mesleki öz yeterlik inançları ve sürdürülebilir kalkınmaya yönelik tutumlarının ise yüksek düzeyde olduğunu göstermiştir. Gerçeklik şoku algısının sürdürülebilir kalkınmaya yönelik tutumu, mesleki öz yeterlik inancını ve girişimcilik eğilimini negatif yönde; sürdürülebilir kalkınmaya yönelik tutum ile mesleki öz yeterlik inancının ise girişimcilik eğilimini pozitif yönde anlamlı olarak yordadığı belirlenmiştir. Ayrıca sürdürülebilir kalkınmaya yönelik tutumun ve mesleki öz yeterlik inancının, gerçeklik şoku ile girişimcilik eğilimi arasındaki ilişkide hem ayrı ayrı hem de ardışık biçimde anlamlı aracılık rolü üstlendiği saptanmıştır. Araştırma sonuçları, meslek lisesi öğrencilerinin gerçeklik şoku algıları, mesleki öz yeterlik inançları, sürdürülebilir kalkınmaya yönelik tutumları ve girişimcilik eğilimlerinin birlikte ele alınmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Vocational and technical education plays an important role in preparing individuals for the labor market while fostering entrepreneurship and sustainable development. However, the mismatch between students' expectations and the realities they encounter during workplace training and their transition to working life may result in reality shock. This study aimed to examine the effect of vocational high school students' perceptions of reality shock on their entrepreneurial tendencies and to investigate the sequential mediating roles of attitudes towards sustainable development and vocational self-efficacy beliefs. The study employed quantitative correlational survey design. The study group consisted of 743 students enrolled in vocational high schools in a province of the Western Black Sea Region of Türkiye during the 2024–2025 academic year. Data were collected using the Reality Shock Scale developed by the researcher, the Attitudes Towards Sustainable Development Scale, the Vocational Self-Efficacy Scale, and the Internal Locus of Control Entrepreneurship Scale. Data were analyzed using descriptive statistics, Pearson correlation, regression analysis, and Hayes' (2022) PROCESS Macro Model 6. The findings indicated that students' perceptions of reality shock were low, whereas their entrepreneurial tendencies, vocational self-efficacy beliefs, and attitudes towards sustainable development were high. Reality shock significantly and negatively predicted attitudes towards sustainable development, vocational self-efficacy beliefs, and entrepreneurial tendencies. In contrast, attitudes towards sustainable development and vocational self-efficacy beliefs positively predicted entrepreneurial tendencies. Moreover, both variables had significant individual and sequential mediating roles in the relationship between reality shock and entrepreneurial tendencies. The findings highlight the importance of considering reality shock, vocational self-efficacy beliefs, attitudes towards sustainable development, and entrepreneurial tendencies together in vocational and technical education.