Platform oyunlarının sanatsal farkındalık yaratmasına yönelik yeni bir model önerisi
Proposal for a new model to foster artistic awareness in platform games
  1. Tez No: 1019889
  2. Yazar: KAAN KIZILGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKET CEM ONAT
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu doktora çalışması, dijital oyunların tarihsel gelişimi, üretildikleri teknolojik ortamlar ve türsel ayrımları üzerinden hareketle platform oyunlarının sanatsal ifade potansiyelini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, dijital oyunların farklı donanım ve cihazlar üzerinde evrilen yapısı ile bu teknik olanaklara bağlı olarak biçimlenen oyun türleri ele alınmakta; bu türler arasından platform oyunlarının seçilme gerekçesi tartışılmaktadır. Platform oyunları, mekân kurgusu, arka plan tasarımı ve görsel süreklilik üzerinden anlatı kurma potansiyeli taşıyan yapıları nedeniyle arka planın yalnızca dekoratif bir unsur değil, anlam üretimine doğrudan katılan estetik ve kavramsal bir bileşen olduğu bir tür olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda geliştirilen“Krinein”adlı platform oyunu, oyuncu seçimlerinin anlatı, estetik ve mekânsal dönüşüm üzerindeki etkilerini görünür kılmayı hedeflemektedir. Oyun; rüya ve kâbus kavramlarını çağdaş insanın etik tercihleri, gözetim, suç, masumiyet ve sorumluluk temalarıyla ilişkilendirerek oyun mekaniğini bir anlam üretim aracına dönüştürmektedir. Oyuncunun eylemleri ve kararları doğrultusunda arka planlar, tuzaklar, ışık renkleri, müzikler ve oynanış zorlukları algoritmalar aracılığıyla hesaplanmakta; bu veriler yapay zekâ desteğiyle anlık olarak üretilerek dinamik ve tekrar edilemeyen bir deneyim sunulmaktadır. Araştırmanın kuramsal çerçevesi, oyunun sabit bir nesne değil, oyuncu deneyimiyle sürekli yeniden üretilen bir yapı olduğu yaklaşımına dayanmaktadır. Uygulamaya dayalı oyun tasarımı yöntemini benimseyen çalışma, dijital oyunların yalnızca eğlence odaklı ürünler değil, aynı zamanda sanatsal, kavramsal ve eleştirel bir ifade alanı sunduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Krinein'de kullanılan görsel, işitsel ve müzik içerikleri ise yalnızca akademik inceleme ve kavramsal açıklama amacıyla, etik kurallar doğrultusunda ve ticari kullanım hedefi olmaksızın kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This doctoral study aims to examine the artistic expressive potential of platform games by addressing the historical development of digital games, the technological environments in which they are produced, and their genre-based distinctions. The study discusses the evolving structure of digital games across different hardware and devices, as well as the game genres shaped by these technical conditions, with a particular focus on the rationale for selecting platform games. Platform games are evaluated as a genre in which spatial design, background composition, and visual continuity carry narrative potential, positioning the background not merely as a decorative element but as an aesthetic and conceptual component directly involved in meaning production. In this context, the developed game“Krinein”aims to make visible the effects of player choices on narrative, aesthetics, and spatial transformation. The game transforms gameplay mechanics into a tool for meaning production by associating the concepts of dream and nightmare with contemporary ethical decisions, surveillance, crime, innocence, and responsibility. Based on the player's actions and decisions, backgrounds, traps, light colors, music, and gameplay difficulty are dynamically calculated through algorithms and generated in real time with artificial intelligence support, providing a non-repetitive and dynamic experience. The theoretical framework of the research is grounded in the idea that a game is not a fixed object but a structure continuously re-produced through player experience. Adopting a practice-based game design methodology, the study argues that digital games are not only entertainment products but also an artistic, conceptual, and critical field of expression. The visual, auditory, and musical assets used in Krinein are employed solely for academic analysis and conceptual explanation, in accordance with ethical principles and without any commercial intent.