Metabolik disfonksiyonla ilişkili steatotik karaciğer hastalarındaendoplazmik retikulum stresinin genetik yönden araştırılması
Genetic investigation of endoplasmic reticulum stress in metabolic dysfunction associated steatotic liver disease
- Tez No: 1019994
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİDE PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Metabolik disfonksiyonla ilişkili steatotik karaciğer hastalığı (MASLD), hepatik trigliserit birikimi, yağ asidi lipotoksisitesi, oksidatif stres, endoplazmik retikulum stresi (ERS), katlanmamış protein yanıtı (UPR) aktivasyonu ve mitokondriyal disfonksiyon ile karakterize olup ilerleyici kronik karaciğer hastalığına yol açmaktadır. Çalışmamızda UPR yolağı sensörlerinden olan ATF6 genine ait rs1058405, rs11579627 ve rs2341471 fonksiyonal varyantlarının hem hasta hem kontrol grupları arasında genotip ve allel frekansları analiz edilmiş, ayrıca bu varyantlara ait genotip gruplarının hastalarda çeşitli klinik parametrelerle ilişkisi değerlendirilmiş ve in siliko analizleri yapılmıştır. Hasta ve kontrol gruplarından elde edilen kan örneklerinden DNA izolasyonları yapılmış, genotiplendirme TaqMan SNP yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda, rs2341471 polimorfizmi ile MASLD arasında anlamlı ilişki saptanmış olup, AG genotipine sahip bireylerde MASLD riski 1,86 kat (OR=1,855; %95 CI=1,115–3,085; p=0,017), GG genotipine sahip bireylerde ise 1,52 kat (OR=1,516; %95 CI=1,015–2,265; p=0,044) artmıştır. Buna karşılık ATF6 rs1058405 ve rs11579627 varyantları ile MASLD arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Ayrıca varyantlar klinik verilerle de karşılaştırıldığında; ATF6 rs1058405 ve rs11579627 varyantlarının nöropati ve hipertansiyon ile anlamlı düzeyde ilişkili olduğu saptanmıştır. Buna ek olarak rs1058405 varyantının mikrovasküler komplikasyonlar, diyastolik kan basıncı ve AST düzeyleri ile de anlamlı ilişki göstermesi, bu varyantın yalnızca hastalık yatkınlığında değil, hastalığın klinik seyri ve komplikasyonlarının gelişiminde de rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Diğer yandan, MASLD riski ile anlamlı ilişki gösteren rs2341471 varyantı için değerlendirilen klinik parametrelerle anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Sonuç olarak ATF6 gen varyantları MASLD için hem genetik yatkınlık hem de klinik seyir açısından önemli biyobelirteç adayları olabilir ve kişiselleştirilmiş tedavi yaklaşımlarına katkı sağlayabilir
Özet (Çeviri)
Metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease (MASLD) is characterized by hepatic triglyceride accumulation, fatty acid lipotoxicity, oxidative stress, endoplasmic reticulum stress (ERS), activation of the unfolded protein response (UPR), and mitochondrial dysfunction, leading to progressive chronic liver disease. In the present study, genotype and allele frequencies of the functional variants rs1058405, rs11579627, and rs2341471 in the ATF6 gene, one of the sensors of the UPR pathway, were analyzed in both patient and control groups. In addition, the associations between genotype groups of these variants and various clinical parameters in patients were evaluated, and in silico analyses were performed. DNA was isolated from blood samples obtained from patient and control groups, and genotyping was performed using the TaqMan SNP genotyping method. As a result of the analysis, a significant association was found between the rs2341471 polymorphism and MASLD. Individuals carrying the AG genotype had a 1.86-fold increased risk of MASLD (OR=1.855; 95% CI=1.115–3.085; p=0.017), while individuals carrying the GG genotype had a 1.52-fold increased risk (OR=1.516; 95% CI=1.015–2.265; p=0.044). In contrast, no significant association was found between ATF6 rs1058405 and rs11579627 variants and MASLD (p>0.05). Furthermore, when the variants were compared with clinical data, ATF6 rs1058405 and rs11579627 variants were found to be significantly associated with neuropathy and hypertension. In addition, the significant association of the rs1058405 variant with microvascular complications, diastolic blood pressure, and AST levels suggests that this variant may play a role not only in disease susceptibility but also in the clinical course of the disease and the development of complications. On the other hand, no significant association was detected between the rs2341471 variant, which was significantly associated with MASLD risk, and the evaluated clinical parameters. In conclusion, ATF6 gene variants may represent important candidate biomarkers for both genetic susceptibility to MASLD and the clinical course of the disease and may contribute to personalized treatment approaches.