Spermlerinde DNA hasarı olan yetişkinlerde beslenme durumunun saptanması
Evaluation of nutritional status in infertile men with sperm DNA damage
  1. Tez No: 1020029
  2. Yazar: SEREN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Kaya S., Spermlerinde DNA Hasarı Olan Yetişkinlerde Beslenme Durumunun Saptanması. Başkent Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beslenme ve Diyetetik Tezli Yüksek Lisans Programı, 2026. Bu çalışma, sperm DNA fragmantasyonu %20'nin üzerinde olan infertil erkeklerde beslenme durumunu değerlendirmek ve sperm DNA hasar düzeyi sınırda, yüksek ve çok yüksek olarak sınıflandırılan gruplar arasında beslenme, antropometrik özellikler ve yaşam tarzı faktörleri açısından farklılıkları incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Ocak 2026-Nisan 2026 tarihleri arasında Ankara'da özel bir infertilite kliniğine başvuran 20-50 yaş aralığındaki 73 infertil erkek ile yürütülmüştür. Katılımcıların demografik özellikleri, yaşam tarzı alışkanlıkları, antropometrik ölçümleri, besin tüketim durumları ve Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS) puanları değerlendirilmiştir. Sperm DNA hasarı TUNEL yöntemi ile belirlenmiş, beslenme durumu ise üç günlük besin tüketim kayıtları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda sperm DNA hasarı yüksek olan bireylerde Akdeniz diyetine uyumun düşük olduğu saptanmıştır. Sınırda sperm DNA hasarına sahip bireylerin MEDAS puanlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır (F=115.580, p<0.05). Beslenme değerlendirmesinde protein (F=55.511; p<0.05), diyet posası (F=11,032; p<0,05), omega-3 yağ asitleri (F=4,245; p<0.05), tekli doymamış yağ asitleri (F=40.406; p<0.05) ile çeşitli vitamin ve mineral alımlarının sınırda sperm DNA hasarına sahip bireylerde daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p<0.05). Sükroz alımı ile sperm DNA hasarı arasında güçlü pozitif ilişki bulunmuş (F=605,176; p<0.05) ve sükroz alım düzeyinin sperm DNA hasar yüzdesinin bağımsız bir yordayıcısı olduğu saptanmıştır (B=0,880; t=13,452; p<0,05). Antropometrik ölçümlere bakıldığında bel çevresi ile sperm DNA hasar yüzdesi arasında (r=0,303; p<0,05) zayıf düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Sonuç olarak, Akdeniz diyetine yüksek uyum gösteren, antioksidanlardan ve kaliteli yağ kaynaklarından zengin beslenen, daha düşük sükroz tüketen, daha düşük abdominal obezite düzeyine sahip ve düzenli fiziksel aktivite yapan bireylerde sperm DNA hasarının daha düşük olduğu belirlenmiştir. Bulgular, erkek infertilitesinin değerlendirilmesinde beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı faktörlerinin dikkate alınmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Kaya S., Evaluation of Nutritional Status in Infertile Men with Sperm DNA Damage. Başkent University, Institute of Health Sciences, Nutrition and Dietetics Master Programme with Thesis, 2026. This study was conducted to evaluate the nutritional status of infertile men with sperm DNA fragmentation levels above 20% and to investigate differences in nutritional status, anthropometric characteristics, and lifestyle factors among groups classified as having borderline, high, and very high sperm DNA damage. The study was carried out between January 2026 and April 2026 with 73 infertile men aged 20–50 years who attended a private infertility clinic in Ankara, Türkiye. Participants' demographic characteristics, lifestyle habits, anthropometric measurements, dietary intake, and adherence to the Mediterranean Diet were assessed using the Mediterranean Diet Adherence Screener (MEDAS). Sperm DNA damage was determined using the TUNEL assay, while nutritional status was evaluated through three-day dietary records. The findings revealed that individuals with higher sperm DNA damage exhibited lower adherence to the Mediterranean diet. Participants with borderline sperm DNA damage had significantly higher MEDAS scores compared to those with high and very high sperm DNA damage (F = 115.580, p <0.05). Dietary assessment demonstrated that intakes of protein (F = 55.511, p<0.05), dietary fiber (F = 11.032, p <0.05), omega-3 fatty acids (F = 4.245, p<0.05), monounsaturated fatty acids (F = 40.406, p<0.05), as well as various vitamins and minerals, were significantly higher among individuals with borderline sperm DNA damage (p<0.05). A strong positive association was observed between sucrose intake and sperm DNA damage (F = 605.176, p<0.05), and sucrose intake was identified as an independent predictor of sperm DNA damage percentage (B = 0.880, t = 13.452, p<0.05). Regarding anthropometric measurements, a weak but significant positive correlation was found between waist circumference and sperm DNA damage percentage (r = 0.303, p<0.05). In conclusion, lower sperm DNA damage was observed among individuals who demonstrated greater adherence to the Mediterranean diet, consumed diets rich in antioxidants and high-quality fat sources, had lower sucrose intake, lower levels of abdominal obesity, and engaged in regular physical activity. These findings highlight the importance of considering dietary habits and lifestyle factors in the assessment and management of male infertility.