Betonun mekanik ve fiziksel özelliklerinin saptanmasında ultrasonik cihazların kullanılma olanakları üzerine bir araştırma
Research on the possibilities of usage of ultrasonic devices to fix the mechanical and physical properties of concrete
  1. Tez No: 6049
  2. Yazar: MEHMET EMİN ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
BETONUN MEKANİK VE FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNİN SAPTANMASINDA ÜLTRASONİK CİHAZLARIN KULLANILMA OLANAKLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet Emin ÖZTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1989 ÖZ Yerine yerleştirilmiş ve sertleşmiş betonun kalitesini, yapıya zarar vermeksizin öğrenmek çok hallerde önemlidir. Tahribatsız deney yöntemleri denilen bu tarz araştırmalar, daha izotrop ve homojen malzeme olan madenler için geliştirilmiş yöntemlerin betona uygulanması şeklinde başlamıştır. Katı cisimler içinde hareket eden basınç ve kayma dalgalarının hızları ve genlikleri ile malzemenin mekanik özellikleri ve sabitleri arasında bazı bağıntılar mevcuttur. Bu elastik dalgalar arasında özellikleri yönünden en elverişli olan ultrasonik (ses ötesi) dalgalar, tahribatsız deney yön temlerinde geniş yer tutar. Bu araştırmada ultrason hız deneyi, Schimidt sertlik deneyi ve basınç dayanımı deneyleri birlikte kullanılmıştır. Farklı amaçlar için 180 adet beton numune üretilmiş, bu numunelerde su/çimento oranları ve dozajları değişken alınarak 28 günlük dayanımları saptanmıştır. Ayrıca katkısız ve iki değişik katkı maddesi kullanılarak, betonun dayanımı ile yaşı arasındaki bağıntı bulunmuştur. Üretilen beton serilerinde elde edilen tüm sonuçlar karşılaştırılarak, dayanımları ve yapıları hakkında bilgi edinilmiştir. Ultrasonik cihazların, beton dayanımının saptanmasında Schimidt sertlik yöntemiyle birlikte kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. II
Özet (Çeviri)
RESEARCH ON THE POSSIBILITIES OF USAGE OF ULTRASONIC DEVICES TO FIX THE MECHANICAL AND PHYSICAL PROPERTIES OF CONCRETE (M. Sc. Thesis) Mehmet Emin ÖZTAŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1989 ABSTRACT On many occasions it is important to learn the quality of con crete which has been set and placed in its place without doing dam age to the building. The investigations, called the ways of testing without destruction, have started in the way the improved methods have been applied to concrete for metals which are more isotrope and homogeneous materials. There are some relations between the mechani cal properties and stabilities of materials and the velocities and dilatations of pressure and gliding waves which move in solids. The ultrasonic (beyond the sound) waves, which are the most sufficient in the view of properties between these elastic waves, take a large place in the testing ways without destrustion. In this research the ultrasonic pulse velocity test, Schimidt's stiffness test and pressure stability tests were used. 180 Concrete Specimens were produced for different purposes. In these specimens the 28 day stabilities of different rations of water/cement and different doses were fixed. Furthermore by using two different additional ma terials and pure materials, the relationship between the age and the stability of the concrete was found. All the results that were gained from the produced concrete series were compared and the in formation on their stabilities and constructions was obtained. It was concluded that the ultrasonic devices can be used to fix the concrete stability with Schimidt's stiffness method. Ill