Adölesan idiopatik skolyozda spinal ortezin sagital ve frontal parametreler üzerine etkisi
The effect of spinal orthosis on sagittal and frontal parameters in adolescent idiopathic scoliosis
- Tez No: 1020038
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ATILGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
Özet
Adölesan idiopatik skolyoz (AİS), omurgada üç boyutlu deformiteye neden olan ve koronal düzlemin yanı sıra sagittal ve transvers düzlem hizalanmasını, spinopelvik dengeyi, postüral kontrolü ve alt ekstremite biyomekaniğini etkileyen kompleks bir kas-iskelet sistemi bozukluğudur. Bu çalışmanın amacı, ilk kez spinal ortez uygulanan AİS'li bireylerde spinal ortez tedavisinin omurga hizalanması, spinopelvik parametreler, plantar basınç dağılımı, postüral denge, yaşam kalitesi ve ortez memnuniyeti üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmaya Cobb açısı 20–45° arasında olan 30 AİS'li birey dahil edildi. Değerlendirmeler spinal ortez uygulaması öncesinde ve ortalama 16 haftalık tedavi sonrasında gerçekleştirildi. Yaşam kalitesi başlangıçta, 16. ve 28. haftalarda, ortez memnuniyeti ise 16. ve 28. haftalarda değerlendirildi. Omurga ve spinopelvik parametreler EOS görüntüleme sistemi, gövde rotasyonu skolyometre, plantar basınç DIERS Pedoscan, yaşam kalitesi Scoliosis Research Society-22 (SRS-22) ve ortez memnuniyeti Brace Questionnaire (BRQ) ile değerlendirildi. Tedavi sonrasında torakolomber Cobb açısı, torakal, torakolomber ve lomber gövde rotasyonu, torakolomber kifoz, pelvik oblik ve relatif spinopelvik hizalanma parametrelerinde anlamlı iyileşmeler saptandı (p<0,05). Dinamik plantar basınç analizinde basma fazı süreleri, sağ ayak yüklenmesi ve kadans parametrelerinde, postüral dengede ise sağ maksimum lateral salınım değerinde anlamlı değişiklikler gözlenirken (p<0,05), statik plantar basınç parametrelerinde anlamlı farklılık belirlenmedi (p>0,05). Yaşam kalitesi ve ortez memnuniyetinde de anlamlı iyileşmeler elde edildi (p<0,05). Sonuç olarak, spinal ortez tedavisi AİS'li bireylerde omurga hizalanması, sagittal ve spinopelvik parametreler, dinamik plantar basınç dağılımı ve yaşam kalitesi üzerinde olumlu etkiler göstermiştir. Çalışmamız, spinal ortez tedavisinin radyolojik, biyomekanik ve fonksiyonel etkilerini bütüncül olarak değerlendirmesiyle literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Adolescent idiopathic scoliosis (AIS), complex musculoskeletal disorder causing three-dimensional deformity of spine and affecting coronal, sagittal, and transverse plane alignment, spinopelvic balance, postural control, and lower extremity biomechanics. Aim of this study to investigate effects of spinal orthosis treatment on spinal alignment, spinopelvic parameters, plantar pressure distribution, postural balance, quality of life, and orthosis satisfaction in individuals with AIS who underwent spinal orthosis treatment for first time. Thirty individuals with AIS with Cobb angle between 20-45° were included in study. Assessments performed before spinal orthosis application and after average of 16 weeks of treatment. Quality of life was assessed at baseline, 16 and 28 weeks, while orthosis satisfaction was assessed 16 and 28 weeks. Spinal and spinopelvic parameters were assessed using EOS imaging system, trunk rotation using scoliometer, plantar pressure using the DIERS Pedoscan, quality of life using Scoliosis Research Society-22 (SRS-22), and orthosis satisfaction using Brace Questionnaire (BRQ). Significant improvements observed in thoracolumbar Cobb angle, thoracic, thoracolumbar, and lumbar trunk rotation, thoracolumbar kyphosis, pelvic oblique, relative spinopelvic alignment parameters after treatment (p<0.05). Dynamic plantar pressure analysis showed significant changes in stance phase duration, right foot loading, cadence parameters, in postural balance, specifically in right maximum lateral swing value (p<0.05), while no significant differences were found in static plantar pressure parameters (p>0.05). Significant improvements were also achieved in quality of life and orthosis satisfaction (p<0.05). Conclusion, spinal orthosis treatment has shown positive effects on spinal alignment, sagittal, spinopelvic parameters, dynamic plantar pressure distribution, quality of life individuals with AIS. Our study contributes literature comprehensively evaluating radiological, biomechanical, functional effects of spinal orthosis treatment.