Marka aktivizmini etkileyen faktörler, öncüller ve sonuçlarına dair bir model çalışması
A model of the factors, antecedents and outcomesof brand activism
  1. Tez No: 1020071
  2. Yazar: AYSUN ŞABANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL KARADEMİRLİDAĞ SUHER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, marka aktivizminin tüketici algıları ve davranışsal sonuçları üzerindeki işleyişini bütüncül bir ampirik model önerisiyle açıklamaktadır. Kimlik, uyum ve atfetme temelli kuramsal yaklaşımlar çerçevesinde geliştirilen modelde; marka uyumu, algılanan marka motivasyonu, tüketici–marka değer uyumu ve sosyal medyada marka aktivizmine yönelik tutumun, aktivist marka mesajlarının otantik algılanmasını nasıl şekillendirdiği incelenmiştir. Bulgular, otantikliğin tüketici–marka özdeşleşmesini besleyen temel bir mekanizma olduğunu; özdeşleşmenin ise elektronik ağızdan ağıza iletişim niyeti, marka imajı ve satın alma niyeti gibi kritik sonuçları anlamlı biçimde öngördüğünü göstermektedir. Model, farklı toplumsal ve bağlamsal koşullar altında nasıl işlediğini değerlendirmek amacıyla çoklu grup yapısal eşitlik analizleriyle yeniden sınanmıştır. Analizler, yapısal farklılıkların ülke bağlamında ortaya çıktığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study explains how brand activism shapes consumer perceptions and behavioral outcomes by proposing a comprehensive empirical model. Grounded in identity-, congruency-, and attribution-based theoretical approaches, the model examines how brand–campaign fit, perceived brand motivation, consumer–brand value congruence, and attitudes toward brand activism on social media influence the perceived authenticity of activist brand messages. The findings indicate that authenticity functions as a central mechanism fostering consumer–brand identification, which in turn significantly predicts key outcomes such as electronic word-of-mouth intentions, brand image, and purchase intention. To assess how the model operates across different social and contextual conditions, it was re-tested using multi-group structural equation modelling. The analyses reveal that structural differences emerge primarily across country contexts.