Bir öğretim deneyi sürecinde ilköğretim matematik öğretmen adaylarının sonsuz kümelerle ilgili kavrayışlarının incelenmesi
An investigation of preservice elementary mathematics teachers' understanding of infinite sets through a teaching experiment
  1. Tez No: 1020072
  2. Yazar: TUBA SEVYUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YETER ŞAHİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının sonsuz kümelerle ilgili kavramlara yönelik kavrayışlarının öğretim deneyi sürecinde incelenmesidir. Araştırmanın amacına bağlı olarak, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan öğretim deneyi (teaching experiment) yöntemi kullanılmıştır. Araştırma Ankara'da bir devlet üniversitesinin İlköğretim Matematik Öğretmenliği programına devam eden 24 öğretmen adayıyla yürütülmüştür. Toplamda sekiz hafta süren uygulama aşamasının veri toplama araçlarını, adayların ön test (hazırbulunuşluk) ve son test sorularına verdikleri yazılı yanıtlar, yarı yapılandırılmış ön ve son görüşmelerin ses kayıtları, öğretim bölümlerinin video kayıtları oluşturmaktadır. Veriler sürekli analiz (ongoing analysis), geriye dönük analiz (retrospective analysis) ve içerik analizi yöntemleri ile çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, öğretim sonrası adayların sonlu ve sonsuz kümenin formel tanımlarında artış olduğu görülürken, kavrayışları çerçevesinde oluşturdukları formel olmayan tanımlara da rastlanmıştır. Ayrıca bazı adayların sonsuz küme örneklerine yönelik kavrayışlarının (a,∞) veya (∞,∞) tipinde olduğu görülmüş; [a,b) küme tipi ile karşılaşılmamıştır. Alt sınır ile en küçük elemanı, üst sınır ile en büyük elemanı birbirinden bağımsız düşünemeyen adayların olduğu gözlenmiştir. Bununla birlikte bazı adayların sonsuz küme sınırsızdır, sonlu küme ise sınırlıdır kavrayışına sahip olduğu görülmüştür. Son olarak adayların öğretim deneyinde edindikleri eşgüçlülük bilgisi sayesinde, son test aşamasındaki sonsuz sayı kümelerinin eleman sayılarının karşılaştırılması ile ilgili sorulara yüksek oranda doğru cevap vermelerine rağmen eşgüçlülük bilgilerini paradoksal görünen probleme transfer etmekte zorlandıkları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine preservice elementary school mathematics teachers' understanding of concepts related to infinite sets during the teaching experiment process. In line with the purpose of the study, the teaching experiment method, one of the qualitative research methods, was used. The research was conducted with 24 teacher candidates enrolled in the Elementary Mathematics Teaching program at a state university in Ankara. The data collection tools for the eight-week application phase consisted of the candidates' written responses to pre-test (readiness) and post-test questions, audio recordings of semi-structured pre- and post-interviews, and video recordings of teaching sessions. The data were analyzed using ongoing analysis, retrospective analysis, and content analysis methods. According to the research findings, while there was an increase in the formal definitions of finite and infinite sets among post-teaching candidates, informal definitions created within the framework of their understanding were also observed. Furthermore, some candidates' understanding of infinite set examples was of the type (a,∞) or (∞,∞), and the [a,b) set type was not observed. It was observed that some candidates could not think of the lower bound and the lowest element independently from each other, or the upper bound and the greatest element independently from each other. However, some candidates were found to have the understanding that infinite sets are unbounded, while finite sets are bounded. Finally, it can be said that although candidates answered questions related to comparing the number of elements in infinite number sets in the final test phase with a high degree of accuracy thanks to the equivalence knowledge they acquired in the teaching experiment, they struggled to transfer their equivalence knowledge to paradoxical-looking problems.