Çocuk ve ergen Tip-1 Diyabetlilerde sürekli glikoz izlem ve insülin pompası kullanımıyla günlük çoklu insülin enjeksiyon kullanımının maliyet etkililiğinin karşılaştırılması
Comparing the cost-effectiveness of daily multiple insulin injections versus continuous glucose monitoring and insulin pump use in children and adolescents with Type 1 Diabetes
  1. Tez No: 1020109
  2. Yazar: MEHMET ÖZYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇELİK, PROF. DR. MEHMET NURİ ÖZBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Healthcare Management, Health Care Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Tip 1 diyabetli çocuk ve ergenlerde sürekli glukoz izlem cihazı, sensör + insülin pompası ve çoklu günlük insülin enjeksiyonu yaklaşımlarının hasta ve geri ödeyici kurum bakış açılarıyla maliyet-etkililiğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, tanımlayıcı-kesitsel türde olup sağlık ekonomisi değerlendirme analizlerini içermektedir. Araştırmaya, Ağustos 2023–Aralık 2024 tarihleri arasında iki eğitim ve araştırma hastanesine başvuran 5–18 yaş arası Tip 1 diyabetli 58 birey katılmıştır. Katılımcılar; glukometre + çoklu günlük insülin enjeksiyonu, sensör + çoklu günlük insülin enjeksiyonu ve sensör + insülin pompası gruplarından oluşmuştur. Veriler; tanıtıcı form, maliyet belirleme formları, EQ-5D Yaşam Kalitesi Ölçeği ve EQ-5D VAS ile toplanmıştır. Analizlerde SPSS 26, JASP 0.95.4 ve R 2025 kullanılmıştır. Maliyet-etkililik analizleri hasta ve geri ödeyici bakış açılarıyla; yıllık/yaşam boyu maliyetler, QALY kazanımları ve İMEO üzerinden değerlendirilmiş, sonuçlar duyarlılık analizleriyle test edilmiştir. Bulgular: Sensör + insülin pompası kullanan bireylerde Almanya ve Hollanda yıllık QALY değerleri yüksek, glukometre + insülin kalemi grubunda ise daha düşük bulunmuştur. Yıllık ve ömür boyu maliyetler hasta ve geri ödeyici kurum bakış açılarıyla değerlendirilmiştir. Hasta bakış açısında sensör grubu, diğer iki yaklaşıma göre daha maliyet etkili bulunurken; sensör + insülin pompası da glukometre + insülin kalemine göre daha maliyet etkili saptanmıştır. Geri ödeyici kurum bakış açısında ise sensör + insülin pompası en maliyet etkili yaklaşım olarak değerlendirilmiş, sensör kullanımı da glukometre + insülin kalemine göre daha maliyet etkili bulunmuştur. Sonuç: Çocuk ve ergen Tip 1 diyabetli bireylerde üç yaklaşım hasta ve SGK bakış açılarıyla değerlendirilmiştir. Bulgular, sensör ve sensör + insülin pompası kullanımının glukometre + insülin kalemine göre daha yüksek QALY sağladığını ve çoğu senaryoda maliyet-etkili olduğunu göstermiştir. Duyarlılık analizleri de sonuçların genel olarak tutarlı olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the cost-effectiveness of continuous glucose monitoring devices, sensor-based insulin pumps, and multiple daily insulin injections in children and adolescents with Type 1 diabetes from the perspectives of patients and payers. Material and Method: This study is a descriptive-cross-sectional study and includes health economic evaluation analyses. The study included 58 individuals with Type 1 diabetes aged 5–18 who presented to two teaching and research hospitals between August 2023 and December 2024. Participants were divided into three groups: glucometer + multiple daily insulin injections, sensor + multiple daily insulin injections, and sensor + insulin pump. Data were collected using an intake form, cost determination forms, the EQ-5D Quality of Life Scale, and the EQ-5D VAS. SPSS 26, JASP 0.95.4, and R 2025 were used for the analyses. Cost-effectiveness analyses were conducted from both the patient and payer perspectives, evaluating annual/lifetime costs, QALY gains, and the IRR, with results tested using sensitivity analyses. Results: Annual QALY values were found to be higher in individuals using a sensor + insulin pump, and lower in the glucose meter + insulin pen group, in Germany and the Netherlands. Annual and lifetime costs were evaluated from the perspectives of both patients and payers. From the patient's perspective, the sensor group was found to be more cost-effective than the other two approaches; the sensor + insulin pump was also found to be more cost-effective than the glucose meter + insulin pen. From the payer's perspective, the sensor + insulin pump was evaluated as the most cost-effective approach, and sensor use was also found to be more cost-effective than the glucose meter + insulin pen. Conclusion: Three treatment approaches for children and adolescents with Type 1 diabetes were evaluated from the perspectives of patients and the Social Security Institution (SGK). The findings showed that the use of a sensor and a sensor plus an insulin pump provided higher QALYs compared to a glucose meter plus an insulin pen and was cost-effective in most scenarios. Sensitivity analyses also demonstrated that the results were generally consistent.