Sisplantin ile oluşturulan nörotoksisite modelinde karahindiba (taraxacum officinale L.) yaprak ekstraktının etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of dandelion (taraxacum officinale L.) leaf extract in a cisplatin-ınduced neurotoxicity model
- Tez No: 1020182
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Sisplatin, birçok kanser türünün tedavisinde kullanılan etkili bir kemoterapi ilacıdır. Ancak sisplatine bağlı periferik nöropati (CIPN), kullanımını sınırlayan önemli yan etkilerden biridir. Bu durum genellikle oksidatif stres ve inflamasyon ile ilişkilidir. Bu çalışmada, antioksidan ve antiinflamatuar özellikleri bulunan Taraxacum officinale L. yaprak ekstraktının (TOE) nöroprotektif etkisi araştırılmıştır. Moleküler docking analizlerinde, ekstrakt içeriğinde bulunan luteolin ve kuersetinin NF-κB1 proteini ile güçlü etkileşim gösterdiği ve uygun farmakokinetik özelliklere sahip olduğu belirlenmiştir. Deneysel modelde, erkek Wistar albino sıçanlarda sisplatin uygulanarak periferik nöropati oluşturulmuştur. Hayvanlar kontrol, sisplatin, TOE ve sisplatin+TOE gruplarına ayrılmıştır. Davranışsal testler ile motor ve duyusal fonksiyonlar değerlendirilmiş; antioksidan enzimler, oksidatif stres belirteçleri ve inflamatuvar sitokinler analiz edilmiştir. Sisplatin uygulaması davranışsal bozukluklara, oksidatif stres ve inflamasyonda artışa neden olmuştur. TOE tedavisi ise bu olumsuz etkileri azaltmış, davranışsal performansı iyileştirmiş ve antioksidan savunmayı desteklemiştir. Bulgular, TOE'nin NF-κB1 ilişkili mekanizmalar üzerinden nöroprotektif etki gösterebileceğini düşündürmektedir. Sonuç olarak, Taraxacum officinale L. yaprak ekstraktı, sisplatine bağlı periferik nöropatide destekleyici ve umut verici bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Ancak etkinliğinin doğrulanması için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Cisplatin is an effective chemotherapeutic agent commonly used to treat various cancers. However, cisplatin-induced peripheral neuropathy (CIPN) is a major side effect that limits its clinical use. CIPN is closely associated with oxidative stress and inflammation. This study aimed to evaluate the neuroprotective effects of Taraxacum officinale L. leaf extract (TOE), known for its antioxidant and anti-inflammatory properties. Molecular docking analysis showed that luteolin and quercetin, major compounds of the extract, strongly interacted with the NF-κB1 protein and exhibited favorable pharmacokinetic properties. In the experimental model, peripheral neuropathy was induced in male Wistar albino rats by cisplatin administration. Animals were divided into control, cisplatin, TOE, and cisplatin+TOE groups. Behavioral tests were performed to assess motor and sensory functions, while antioxidant enzymes, oxidative stress markers, and proinflammatory cytokines were analyzed. Cisplatin treatment caused behavioral impairments and increased oxidative stress and inflammation. TOE treatment reduced these effects, improved behavioral performance, and strengthened antioxidant defense. The findings suggest that TOE may provide neuroprotective effects through NF-κB1-related mechanisms. In conclusion, Taraxacum officinale L. leaf extract may be a promising supportive option for cisplatin-induced peripheral neuropathy. However, further studies are needed to confirm its therapeutic potential and clinical relevance.