Türkiye'de bağımsız gazetecilerin haber sunum biçimleri: Çerçeveleme kuramı bağlamında bir araştırma
The news presentation styles of independent journalists in Turkey: A study within the context of framing theory
  1. Tez No: 1020210
  2. Yazar: FİKRİYE ŞİMAL ÇABAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Bağımsız gazetecilik, siyasal, ekonomik ve kurumsal baskılardan uzak biçimde kamu yararı doğrultusunda haber üretmeyi ve yayımlamayı amaçlayan bir gazetecilik anlayışıdır. Ana akım medyada artan siyasal ve ekonomik baskılar, alternatif habercilik pratiklerinin gelişimini hızlandırmış; bağımsız gazetecilik, editoryal özerklik ve kamu yararı ilkeleri temelinde önemli bir habercilik alanı hâline gelmiştir. Dijitalleşme sürecinin medya yapısında yarattığı dönüşüm, habercilik pratiklerinde de köklü değişimleri beraberinde getirmiştir. Bu araştırma, Türkiye'deki bağımsız gazetecilerin olay ve sorunları nasıl çerçevelediğini, hangi unsurları ön plana çıkardığını ve kamuoyu algısını nasıl şekillendirdiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın kuramsal çerçevesini bağımsız gazetecilik yaklaşımı ile Haber Çerçeveleme Kuramı oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, bağımsız gazeteciler ve bağımsız haber platformları tarafından üretilen toplam 738 haber metni incelenmiş; ekonomi, siyaset, kültür-sanat, sağlık, teknoloji, yaşam ve spor gibi farklı haber kategorilerinde üretilen içerikler nitel içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Analiz sürecinde Maxqda2020 yazılımından yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, bireysel gazetecilerin daha esnek, yorumlayıcı ve kişisel anlatıma dayalı bir haber dili benimsediğini; bağımsız haber platformlarının ise daha kurumsallaşmış, resmî kaynaklara dayanan ve editoryal ilkelerle uyumlu çerçeveleme stratejileri kullandığını ortaya koymaktadır. Bu farklılaşma, bağımsız gazetecilik alanında bireysel habercilik ile kurumsal bağımsız habercilik arasında çerçeveleme stratejileri bakımından belirgin ayrımlar bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Independent journalism is a form of journalism that aims to produce and disseminate news in the public interest while remaining free from political, economic, and institutional pressures. Increasing political and economic pressures on mainstream media have accelerated the development of alternative journalism practices, making independent journalism an important field shaped by the principles of editorial autonomy and public interest. The structural transformation brought about by digitalization has also led to significant changes in journalistic practices. This study aims to reveal how independent journalists in Türkiye frame events and social issues, which elements they emphasize, and how they shape public perception. The theoretical framework of the study is based on the independent journalism approach and Framing Theory. In this context, a total of 738 news texts produced by independent journalists and independent news platforms were examined. News content in different categories, including economy, politics, culture and arts, health, technology, lifestyle, and sports, was analyzed through qualitative content analysis. The analysis process was conducted using Maxqda2020 software. The findings indicate that individual journalists tend to adopt a more flexible, interpretative, and personalized style of reporting, whereas independent news platforms employ more institutionalized framing strategies grounded in official sources and aligned with editorial principles. This differentiation demonstrates that there are significant distinctions between individual independent journalism and institutional independent journalism in terms of framing strategies.