Eğitim örgütlerinde yönetsel ve örgütsel narsisizm: Bir karma yöntem araştırması
Managerial and organizational narcissism in educational organizations: A mixed method research
  1. Tez No: 1020215
  2. Yazar: HASAN YEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA ŞULE ERÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitim örgütlerinde yönetsel ve örgütsel narsisizm olgusunu çok boyutlu bir yaklaşımla incelemektir. Araştırma, açıklayıcı ardışık karma yöntem desenine göre yürütülmüştür. Nicel aşamada okul yöneticilerinin yönetsel narsisizm algıları ile öğretmenlerin örgütsel narsisizm algıları belirlenmiş; bu değişkenlerin cinsiyet, yaş, eğitim durumu, mesleki kıdem ve okul kademesi gibi değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Nitel aşamada nicel bulguları açıklamak ve derinleştirmek amacı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, hem yönetsel narsisizm hem de örgütsel narsisizmin eğitim örgütlerinde orta düzeyde olduğunu göstermektedir. Yönetsel narsisizmin çoğu demografik değişken açısından anlamlı farklılık göstermediği; örgütsel narsisizmin de özellikle eğitim durumu, yaş ve okul kademesi gibi değişkenlere göre farklılaştığı belirlenmiştir. Nitel bulgular, yöneticilerin karar alma süreçlerinde merkeziyetçi eğilimler sergilediklerini, eleştiriye karşı sınırlı açıklık gösterdiklerini ve başarıyı sahiplenme eğiliminde olduklarını ortaya koymaktadır. Öğretmenlerin örgütlerine yönelik güçlü bir aidiyet geliştirdikleri ancak bu aidiyetin bazı durumlarda eleştirel değerlendirme süreçlerini sınırlayabildiği görülmüştür. Sonuç olarak, narsisizmin eğitim örgütlerinde tek boyutlu bir yapı olmadığı; bireysel, yönetsel ve örgütsel düzeylerde etkileşim içinde şekillenen çok katmanlı bir olgu olduğu belirlenmiştir. Araştırma, eğitim örgütlerinde daha dengeli, katılımcı ve sağlıklı bir yönetim anlayışının geliştirilmesine yönelik önemli kuramsal ve uygulamalı çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine managerial and organizational narcissism in educational organizations through a multidimensional perspective. The research was conducted using an explanatory mixed-method design. In the quantitative phase, the levels of managerial narcissism among school administrators and organizational narcissism among teachers were determined, and differences across variables such as gender, age, education level, professional seniority, and school level were analyzed. In the qualitative phase, semi-structured interviews were conducted to explain and deepen the quantitative findings. The findings revealed that both managerial and organizational narcissism exist at a moderate level in educational organizations. Managerial narcissism did not show significant differences across most demographic variables, whereas organizational narcissism differed significantly in terms of education level, age, and school level. Qualitative findings indicated that school administrators tend to centralize decision-making processes, show limited openness to criticism, and display a tendency to appropriate success. Teachers, on the other hand, demonstrated a strong sense of organizational belonging; however, this attachment sometimes limited their critical evaluation of organizational processes. Overall, narcissism in educational organizations was found to be a multidimensional and dynamic construct shaped by the interaction of individual, managerial, and organizational factors. The study provides both theoretical and practical implications for developing more balanced, participatory, and effective management practices in educational settings.