Eğitim örgütlerinde örgütsel narsisizm ve kurumsal itibar arasındaki ilişki ve etkileyen etmenler
The relationship between organizational narcicism and organizational reputation and the affecting factors in educational organizations
- Tez No: 1020216
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA ŞULE ERÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada öğretmen algılarına göre eğitim örgütlerinde örgütsel narsisizm ve kurumsal itibar arasındaki ilişkinin derinlemesine incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma yöntem araştırma desenlerinden“açıklayıcı ardışık desene”göre tasarlanmıştır. Nicel boyutta örneklem 2023-2024 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Pendik ilçesinde kamu ve özel ortaöğretim örgütlerinde görev yapan 346 öğretmenden oluşmaktadır. Nitel boyuttaki çalışma grubu ise nicel verilerin toplandığı örneklemde görev yapan öğretmenlerden seçilmiştir. Araştırmanın nicel verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Kurumsal İtibar Ölçeği”,“Örgütsel Narsisizm Ölçeği”ile; nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Nicel veriler t-testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi ile; nitel veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Öğretmen algılarına göre eğitim örgütlerinin örgütsel narsisizm düzeyi“orta”, kurumsal itibar düzeyi“yüksek”tespit edilmiştir. Öğretmenlerin örgütsel narsisizm ve kurumsal itibar algılarının belli değişkenlere göre fark gösterdiği tespit edilmiştir. Kurumsal itibar ve örgütsel narsisizmi etkileyen etmenlere ilişkin öğretmen görüşleri incelenerek tema ve kategoriler belirlenmiştir. Ayrıca örgütsel narsisizm ve kurumsal itibar arasında orta düzeyde, pozitif, anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Örgütsel narsisizmde kurumsal itibar olgusunun etkisine ilişkin öğretmen görüşleri incelendiğinde örgütsel narsisizmde kurumsal itibarın yansımaları psikolojik ve davranışsal olarak iki tema altında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between institutional reputation and organizational narcissism in educational organizations in depth according to teacher perceptions. The study is designed by“explanatory sequential design”, one of the mixed method research designs in which quantitative and qualitative methods are used together. In the quantitative aspect, the sample consists of 346 teachers working at the high schools in Pendik district of Istanbul in the 2023-2024 academic year. In the qualitative aspect, the study group consists of teachers working in the sample.“Personal Information Form”,“Corporate Reputation Scale”,“Organizational Narcissism Scale”is used to collect the quantitative data. The data in the qualitative phase of the study is collected with a semi-structured interview form. T-test, one-way analysis of variance and correlation analysis are performed to examine the quantitative data. Qualitative data is analyzed by content analysis. The level of organizational narcissism in educational organizations was found to be moderate, while the level of institutional reputation was determined to be high. It was identified that teachers' perceptions of organizational narcissism and institutional reputation differ according to certain variables. By examining teachers' opinions regarding the factors affecting both organizational narcissism and institutional reputation, relevant themes and categories were identified. Furthermore, a moderate, positive, and significant relationship was found between organizational narcissism and institutional reputation. According to the teachers' views, the reflections of institutional reputation on organizational narcissism were evaluated under two themes: psychological and behavioral dimensions.