Muallim İsmail Hakkı Bey'in geleneksel Türk müziği operet türündeki eserlerinin incelenmesi
An examination of Muallim İsmail Hakkı Bey's operettas in the traditional Turkish music genre
- Tez No: 1020243
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HİLMİ BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Tanzimat sonrasında Türk müziğinim batı ile kurduğu etkileşimi, Muallim İsmail Hakkı Bey'in operetleri üzerinden değerlendirmektedir. Osmanlı İmparatorluğu'nun Avrupa ile sanatsal ilişkileri yüzyıllar öncesine dayansa da, 19. yüzyılda tiyatro, opera ve operet gibi türlerin sahnelerde yer bulmasıyla müzik ve sahne sanatları yeni bir boyut kazanmıştır. Bu süreçte operet, hem geleneksel halk tiyatrosundan izler taşıyan hem de Batılı müzik yapılarını içinde barındıran bir tür olarak öne çıkmıştır. Araştırmanın amacı, İsmail Hakkı Bey'in arşivlerde bulunan operetlerinin günümüz nota sistemine aktarılması ve biçimsel özelliklerini inceleyerek bu özelliklerin neler olduğunu ortaya çıkarmaktır. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılarak yürütülmüş; arşiv belgeleri taranmış, elde edilen eserler yeniden notaya alınmış ve biçimsel açıdan analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, İsmail Hakkı Bey'in operetlerinde Batı ve Türk müzik kültürünün özgün bir sentezini ortaya koyduğunu göstermektedir. Bu sentez, bir yandan dönemin Batılılaşma hareketlerini yansıtırken, diğer yandan halkın âşina olduğu geleneksel unsurlarla da güçlü bağlar kurmuştur. Böylece çalışma, operet türünün Türk müziği içindeki konumuna ışık tutmakta, kültürel etkileşimlerin müziğimizde bıraktığı izleri daha anlaşılır hale getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the interaction between Turkish music and the West after the Tanzimat period, with a particular emphasis on the operettas of Muallim İsmail Hakkı Bey. Although the Ottoman Empire's artistic relations with Europe date back centuries, the 19th century marked a new stage in music and the performing arts with the introduction of theatre, opera, and operetta to the stage. In this process, operetta emerged as a genre that both carried traces of traditional folk theatre and incorporated Western musical structures. The aim of the research is to transcribe İsmail Hakkı Bey's operettas preserved in the archives into the modern notation system, to analyze their formal characteristics, and to better understand their place in Turkish music. The study was conducted using the qualitative research method of document analysis; archival materials were examined, the works were transcribed into modern notation, and their formal features were analyzed. The findings reveal that İsmail Hakkı Bey's operettas present a unique synthesis of Western and Turkish musical cultures. This synthesis reflects the Westernization movements of the period while simultaneously establishing strong connections with traditional elements familiar to the public. Thus, the study sheds light on the position of operetta within Turkish music and contributes to a clearer understanding of the traces left by cultural interactions on our musical heritage.