Seboreik dermatitli hastalarda demodex yoğunluğu ile hastalık şiddeti arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between demodex density and disease severity in patients with seborrheic dermatitis
  1. Tez No: 1020244
  2. Yazar: MOHAMMED MOIN ABDELRAHMAN ZIDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAMİL MÜLAYİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Seboreik dermatit (SD), başta saçlı deri olmak üzere yüz, göğüs ve sırt gibi sebase bezlerden zengin anatomik bölgelerde görülen, eritemli zemin üzerinde yağlı ince skuamlarla karakterize, kronik inflamatuar bir deri hastalığıdır. Demodex folliculorum ve Demodex brevis ise pilosebase ünitelerde yaşayan, mikroskobik yapıda zorunlu parazit akar türleridir. Bu çalışmanın amacı, seboreik dermatit tanılı hastalarda Demodex yoğunluğu ile hastalık şiddeti arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Prospektif, kesitsel çalışmaya 77 SD hastası dahil edildi. Demodex yoğunluğu standart yüzeyel deri biyopsisi (SSSB) ile değerlendirildi. Hastalık şiddeti modifiye SDASI ile ölçüldü. Veriler SPSS v26.0 ile analiz edildi. Bulgular: Demodex pozitiflik oranı %29,9 (n=23) olarak saptandı. Pozitif hastalarda SDASI skorları anlamlı derecede daha yüksek bulundu (p=0,003). Demodex yoğunluğu ile hastalık şiddeti arasında orta düzeyde pozitif korelasyon vardı (ρ=0,350; p=0,002). Bu ilişki yüz bölgesinde daha güçlüydü (ρ=0,506; p<0,001), saçlı deride anlamlı değildi. Regresyon analizinde Demodex yoğunluğu, cinsiyet ve antifungal öyküsü bağımsız belirleyicilerdi.Sonuç: Demodex yoğunluğu ile seboreik dermatit şiddeti arasında anlamlı ilişki vardır. Bu ilişkinin özellikle yüz bölgesinde belirgin olması, Demodex'in patogenezde rol oynayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Seborrheic dermatitis (SD) is a chronic inflammatory skin disorder that primarily involves sebaceous gland–rich areas, including the scalp, face, chest, and back, and is clinically characterized by erythematous lesions covered with fine greasy scales. Demodex folliculorum and Demodex brevis are microscopic obligate parasitic mites residing within the pilosebaceous units of human skin. The present study aimed to evaluate the association between Demodex density and disease severity in patients diagnosed with seborrheic dermatitis. Material and Method: This prospective cross-sectional study included 77 patients with SD. Demodex density was evaluated using standardized skin surface biopsy (SSSB). Disease severity was assessed with the modified SDASI score. Statistical analyses were performed using SPSS v26.0. Results: Demodex positivity was 29.9% (n=23). SDASI scores were higher in positive patients (p=0.003). Demodex density correlated with disease severity (ρ=0.350; p=0.002), stronger on the face (ρ=0.506; p<0.001) but not on the scalp. Regression identified Demodex density, sex, and antifungal history as independent predictors. Conclusion: Demodex density is significantly associated with SD severity, particularly on the face, suggesting a role in pathogenesis.