Elektrospinning ile polilaktik asit (PLA) esaslı kenevir elyaf takviyeli biyo-kompozit nano lif sentezi ve karakterizasyonu
Synthesi̇s and characterization of polylactic acid (PLA)-based hemp fi̇ber-rei̇nforced bi̇o-composite nanofi̇bers via electrospinning
  1. Tez No: 1020270
  2. Yazar: KEMAL KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSEN TURAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyagerlik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, biyouyumlu ve biyobozunur bir polimer olan polilaktik asidin (PLA) sentezini, kenevir lifleri ile birleştirilerek biyokompozit malzeme elde edilmesini ve elektro eğirme yöntemiyle nanolif üretimini kapsamaktadır. Nanoteknolojinin tekstil endüstrisinde artan kullanımı, su iticilik, antibakteriyel özellikler ve UV koruması gibi işlevsel özelliklere sahip gelişmiş tekstil ürünlerinin üretilmesini mümkün kılmaktadır. Bu bağlamda, kullanılan nanopartiküller tekstil malzemelerinin performansını ve dayanıklılığını artırmaktadır. Kenevir bitkisi, hızlı büyüme süresi, düşük gübre ihtiyacı ve çevresel sürdürülebilirliği sayesinde dikkat çeken doğal bir liftir. PLA ile kenevir liflerinin birleştirilmesiyle elde edilen biyokompozitlerin; dikiş iplikleri, hücre kültürü yüzeyleri ve ilaç salım sistemleri gibi biyomedikal uygulamalarda kullanılma potansiyeli bulunmaktadır. Bu çalışmanın temel hedefleri arasında, PLA ve kenevir liflerinden oluşan biyokompozitlerin geliştirilmesi, elektro eğirme yöntemiyle nanoliflerin sentezlenmesi ve elde edilen yapıların biyouyumluluk ve biyobozunurluk özelliklerinin değerlendirilmesi yer almaktadır. Elde edilecek bulguların, biyomühendislik ve sürdürülebilir tekstil malzemeleri alanına önemli katkılar sağlaması beklenmektedir
Özet (Çeviri)
This study focuses on the synthesis of polylactic acid (PLA), a biocompatible and biodegradable polymer, the development of a biocomposite material by combining PLA with hemp fibers, and the production of nanofibers through the electrospinning method. The use of nanotechnology in the textile industry enables the development of advanced textile products with enhanced functionalities such as water repellency, antibacterial properties, and UV protection. Nanoparticles used in such materials significantly improve their durability and performance. Hemp is a natural fiber that stands out due to its rapid growth, low fertilizer requirement, and environmental sustainability. Biocomposites formed by combining PLA and hemp fibers have potential applications in the biomedical field, including sutures, cell culture substrates, and drug delivery systems. The main objectives of this study are to develop biocomposite materials from PLA and hemp fibers, synthesize nanofibers using the electrospinning technique, and evaluate the biocompatibility and biodegradability of the resulting materials. In addition, the effects of various parameters such as temperature, polymer concentration, pH, and conductivity on the production process will be investigated. The findings of this research are expected to contribute significantly to the fields of bioengineering and sustainable textile materials.