Kronik lenfoid lösemi hastalarında miRNA-133a ve miRNA-452 ekspresyon düzeylerinin belirlenmesi
Determination of miRNA-133 A and miRNA-452 expression levels in patients with chronic lymphoid leukemia
- Tez No: 1020272
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Lösemi vakalarının önemli bir bölümünü oluşturan kronik lenfoid lösemi (KLL), küçük, olgun görünümlü B lenfositlerin birikimiyle karakterize edilen, oldukça değişken prognostik özelliklere sahip heterojen bir hastalıktır. miRNA'lar, KLL'de dahil olmak üzere farklı malignitelerin gelişimi ve seyri ile ilişkili kritik rollere sahip küçük kodlamayan RNA'lar sınıfındadır. miRNA-133a ve miRNA-452'nin çeşitli kanser türleri ile ilişkisi daha önce ortaya konulmuş olmakla birlikte, bu miRNA'ların KLL'deki ekspresyon düzeylerini inceleyen herhangi bir çalışmaya literatür taramalarımızda rastlanmamıştır. Bu çalışmada, KLL hastalarında miRNA-133a ve miRNA-452 ekspresyon düzeylerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya KLL tanısı almış 63 hasta ile kontrol grubu olarak kanser öyküsü bulunmayan 50 sağlıklı birey dahil edilmiştir. KLL hastalarından ve kontrol grubundan alınan kan örneklerinden miRNA-133a ve miRNA-452 ekspresyon düzeyleri kantitatif Real-Time PCR yöntemiyle analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, KLL hastalarında her iki miRNA'nın ekspresyon düzeylerinin kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede azaldığı tespit edilmiştir (p<0,001). Bu bulgular, miRNA-133a ve miRNA-452'nin KLL tanısında potansiyel biyobelirteçler olarak değerlendirilebileceğini düşündürmektedir. Ancak bu miRNA'ların biyobelirteç rollerinin kesinleştirilebilmesi için daha geniş örneklem gruplarını içeren ileri çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Chronic lymphoid leukemia (CLL), which constitutes a significant portion of leukemia cases, is a heterogeneous disease characterized by the accumulation of small, mature-looking B lymphocytes and exhibiting highly variable prognostic features. miRNAs are a class of small non-coding RNAs that play critical roles in the development and course of various malignancies, including CLL. Although the association of miRNA-133a and miRNA-452 with various cancer types has been previously established, our literature search did not reveal any studies examining the expression levels of these miRNAs in CLL. This study aimed to investigate the expression levels of miRNA-133a and miRNA-452 in CLL patients. The study included 63 patients diagnosed with CLL and 50 healthy individuals with no history of cancer as a control group. Expression levels of miRNA-133a and miRNA-452 were analyzed in blood samples from CLL patients and a control group using quantitative Real-Time PCR. The analyses revealed that the expression levels of both miRNAs were statistically significantly reduced in CLL patients compared to the control group (p<0.001). These findings suggest that miRNA-133a and miRNA-452 may be considered potential biomarkers in the diagnosis of CLL. However, further studies with larger sample sizes are needed to definitively establish the biomarker roles of these miRNAs.