Kronik lenfositik lösemi hastalarında hipogamaglobulinemi sıklığı ve hipogamaglobulineminin tedavi yanıtları ve komplikasyonları ile sağkalım üzerine etkileri
The frequency of hypogammaglobulinemia and the effects of hypogammaglobulinemia on treatment responses and complications and survival in patients with chronic lymphocytic leukemia
- Tez No: 704313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EMRE EŞKAZAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kronik Lenfositik Lösemi Hastalarında Hipogamaglobulinemi Sıklığı ve Hipogamaglobulineminin Tedavi Yanıtları ve Komplikasyonları ile Sağkalım Üzerine Etkileri Giriş ve amaç: Hipogamaglobulinemi, kronik lenfositik lösemi (KLL) hastalarında iyi bilinen bir komplikasyon olmasına rağmen, tanı sırasındaki sıklığı, prognostik belirteçler ve klinik sonuçlarla ilişkisi iyi anlaşılamamıştır. KLL hastalarında hipogamaglobulineminin sıklığı, tedavi yanıtları ve genel sağkalım üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: 1994-2020 yılları arasında takip edilen ve dosyasında tedavi öncesi immünoglobulin düzeyleri olan 333 hastanın demografik verileri, klinik ve laboratuvar özellikleri, immünoglobulin düzeyleri, enfeksiyon öyküsü geriye dönük olarak tarandı. IgG
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Although hypogammaglobulinemia is a well-known complication in patients with chronic lymphocytic leukemia (CLL), its frequency at diagnosis and its relation to prognostic markers and clinical outcomes are not well understood. We aimed to investigate the frequency of hypogammaglobulinemia, and its impact on treatment responses and overall survival (OS) in CLL patients. Materials and Methods: Demographic data, clinical and laboratory characteristics, immunoglobulin levels, infection history of 333 patients who were followed up between 1994 and 2020 and had pre-treatment immunoglobulin levels were reviewed retrospectively. IgG