Görsel uyaranlar ile verilen Human Papilloma Virüsü (HPV) eğitiminin erkek hemşirelerin bilgi düzeyi, tutum ve davranışlara etkisi
The impact of Human Papilloma Virus (HPV) education provided with visual stimuli on male nurses' knowledge level, attitudes, and behaviors
- Tez No: 1020283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN KOCATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, görsel uyaranlar ile verilen Human Papilloma Virüsü (HPV) eğitiminin erkek hemşirelerin bilgi düzeyi, tutum ve davranışlarına etkisini değerlendirme amacıyla yarı deneysel, tek gruplu ön test-son test tasarımında gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini bir eğitim araştırma hastanesinde görev yapan, araştırmaya katılmayı kabul eden ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 45 erkek hemşire oluşturdu. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Human Papilloma Virüsü Tutum ve Davranış Değerlendirme Anketi ve Human Papilloma Virüsü Bilgi Ölçeği (HPV-BÖ) kullanılarak eğitim öncesi (T1), eğitimden hemen sonra (T2) ve son test (T3) toplandı. Katılımcıların yaş ortalaması 28,73±6,30 yıl olup, %71,1'i lisans mezunuydu. Hemşirelerin %68,9'unun daha önce cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında eğitim aldığı, yalnızca %15,6'sının HPV aşısı yaptırdığı ve %62,2'sinin gelecekte HPV aşısı yaptırmak istediği belirlendi. Eğitim öncesinde HPV-BÖ toplam puan ortalaması (T1) 14,64±6,74 iken, bu puan eğitim sonrasında (T2) 21,40±4,47'ye yükselmiş ve izlem döneminde (T3) 19,67±4,87 olarak belirlenmiştir. Ölçeğin toplam puanı ve tüm alt boyutlarında zaman içerisinde istatistiksel olarak anlamlı artış saptandı (p<0,001). Eğitim düzeyi, daha önce cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında eğitim alma durumu ve HPV hakkında bilgi sahibi olma durumu bilgi puanları arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık, yaş, sigara kullanımı, alkol kullanımı, HPV aşısı yaptırma durumu ve aşı yaptırma isteği açısından anlamlı farklılık bulunmadı. Sonuç olarak, HPV eğitimi sonrası erkek hemşirelerin HPV enfeksiyonu ve aşısına ilişkin bilgi düzeylerini artırdığı ve bu etkinin izlem döneminde büyük ölçüde korunduğu saptandı. Erkek hemşirelere yönelik düzenli HPV eğitim programlarının planlanması ve yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using a quasi-experimental, single-group pretest-posttest design to evaluate the effect of Human Papillomavirus (HPV) training supported by visual stimuli on the knowledge levels, attitudes, and behaviors of male nurses. The study sample consisted of 45 male nurses working in a training and research hospital who agreed to participate and met the inclusion criteria. Data were collected before the training (T1), immediately after the training (T2), and during the follow-up period (T3) using an Introductory Information Form, the Human Papillomavirus Attitude and Behavior Assessment Questionnaire, and the Human Papillomavirus Knowledge Scale (HPV-KS). The mean age of the participants was 28.73 ± 6.30 years, and 71.1% held a bachelor's degree. It was determined that 68.9% of the nurses had previously received training on sexually transmitted infections, only 15.6% had been vaccinated against HPV, and 62.2% desired to receive the HPV vaccine in the future. While the mean total score of the HPV-KS was 14.64 ± 6.74 before the training (T1), this score increased to 21.40 ± 4.47 immediately after the training (T2) and was determined as 19.67 ± 4.87 during the follow-up period (T3). A statistically significant increase over time was observed in the total score and all subdimensions of the scale (p < 0.001). A statistically significant difference in knowledge scores was found in relation to education level, prior training on sexually transmitted infections, and prior knowledge about HPV; however, no significant differences were observed regarding age, smoking status, alcohol consumption, HPV vaccination status, or the desire to get vaccinated. In conclusion, the HPV training increased male nurses' level of knowledge regarding HPV infection and vaccination, and this effect was largely maintained during the follow-up period. It is recommended to plan and disseminate regular HPV training programs specifically tailored for male nurses