İşçinin sağlık verilerinin işlenmesi
Processing of worker's health data
  1. Tez No: 1020311
  2. Yazar: MUHAMMET İKBAL CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE KUTLU MUTLUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, iş ilişkisinde işçinin sağlık verilerinin hangi hukuki çerçevede ve hangi sınırlar içinde işlenebileceği sorusunu, iş hukukunun işçi koruma ekseni ile 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun (KVKK) özel nitelikli verilere ilişkin koruma rejiminin kesişim noktasında ele almaktadır. Çalışmanın merkezinde, iş ilişkisinin yarattığı yapısal asimetrinin işçinin sağlık verisi işlemeye verdiği açık rızanın özgür iradeye dayandığı yönündeki karinenin sınırlarını daralttığı ve açık rızanın iş ilişkisinde son çare (ultima ratio) olarak konumlandırılması gerektiği tezi yer almaktadır. 12.03.2024 tarihli 7499 sayılı Kanun ile KVKK m. 6/3-f bendine eklenen düzenlemenin, işverenin sağlık verisi işlemesinin ağırlık merkezini rıza temelli zeminden hukuki yükümlülük temelli zemine kaydırdığı ortaya konulmaktadır. Çalışma; işe alım sorularından sağlık muayenelerine, alkol, uyuşturucu, HIV ve genetik testlerinden teknolojik izleme araçlarına ve veri aktarımına uzanan somut görünümlerin hukuka uygunluk denetiminin, KVKK'nın amaca bağlılık ve ölçülülük ilkeleri ile 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu m. 419/1'in işe yatkınlık ölçütünün birlikte oluşturduğu denetim çerçevesi üzerinden yürütüldüğünü tespit etmektedir. Hukuka aykırı işleme hâlinde devreye giren yaptırım rejiminin ise idari, anayasal, hukuki ve cezai boyutları kapsayan çok katmanlı bir yapı oluşturduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines within which legal framework and limits the processing of an employee's health data in an employment relationship may take place, situating the issue at the intersection of labour law's employee-protection axis and the strict regime established by Law No. 6698 on the Protection of Personal Data (KVKK) for special categories of personal data. At the heart of the study lies the thesis that the structural asymmetry created by the employment relationship narrows the presumption that the employee's explicit consent for health data processing rests on free will, and that explicit consent must therefore be positioned as a last resort (ultima ratio) in the employment context. The study demonstrates that Law No. 7499, dated 12.03.2024, has shifted the centre of gravity of the employer's processing of health data from a consent-based ground to a legal-obligation-based ground through the introduction of Article 6/3(f) of the KVKK. The study further establishes that the lawfulness review of concrete manifestations — from recruitment questions and medical examinations to alcohol, drug, HIV and genetic tests, wearable devices and data transfers — is conducted through the combined framework of the principles of purpose limitation and proportionality under the KVKK and the“fitness for work”criterion under Article 419/1 of the Turkish Code of Obligations. The sanctioning regime in cases of unlawful processing constitutes a multi-layered protection structure encompassing administrative, constitutional, civil and criminal dimensions.