Edward Bond'un eğitsel tiyatrosu ile eğitimde drama ilişkisi
Relationship between Edward Bond's educational theatre and drama in education
  1. Tez No: 1020310
  2. Yazar: KAAN KABASAKALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SEKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Drama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Yaratıcı Drama Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Edward Bond'un tiyatro ve drama anlayışının eğitimde drama bağlamında incelenmesini amaçlamaktadır. Nitel bir araştırma deseni kullanılarak oluşturulan çalışmada, öncelikle yazarın yaşam öyküsü, drama ve tiyatro ilişkisi ile eğitsel tiyatro kuramı ele alınmıştır. Araştırmada Bond'a göre yaratıcılık kavramı, çocuğun dünyayı anlama ve anlamlandırma süreçleri ile düş gücünün gelişimi bağlamında çözümlenmiştir. Bu kuramsal çerçevenin uygulamaya yansıması olarak, drama eğitmenleri David Davis ve Adam Bethlenfalvy'nin Bond'un yaklaşımını atölyeleştirme süreçleri ve yazarın özellikle genç seyirciler için Big Brum Tiyatro Topluluğuyla sahnelediği oyunlar merkeze alınmıştır. Bu kapsamda At the Inland Sea (İç Denizde), Eleven Vests (On Bir Yelek), The Balancing Act (Denge Politikası), Have I None (Hiçbir Şeyim Yok), The Under Room (Alt Oda) isimli oyunları ve bu oyunların drama atölye süreçleri incelenerek otorite, adalet ve şiddet gibi kavramların eğitimde drama açısından değerlendirmesi yapılmıştır. Bond'un eğitimde drama ile tiyatroyu sentezleme biçiminden doğan yeni anlayış, bu iki alanın işbirliği ile uygulanan atölyelerin Tiyatro Olayı, Radikal Masumiyet ve Boşluk kavramlarıyla katılımcılara önemli katkılar sunabileceğini ve bunun bir gereklilik olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine Edward Bond's understanding of theatre and drama within the context of drama in education. In this study, which was designed using a qualitative research method, the author's biography, the relationship between drama and theatre, and his educational theatre theory are primarily discussed. In the research, the concept of creativity according to Bond is analyzed in the context of the child's processes of understanding and making sense of the world and the development of imagination. As a practical reflection of this theoretical framework, the processes of drama instructors David Davis and Adam Bethlenfalvy turning Bond's approach into workshops, and the plays staged by the author with the Big Brum Theatre Company, especially for young audiences, are brought into focus. In this context, by examining plays such as At the Inland Sea, Eleven Vests, The Balancing Act, Have I None, and The Under Room, and their drama workshop processes, concepts such as authority, justice, and violence are evaluated in terms of drama in education. The new understanding emerging from Bond's way of synthesizing drama in education and theatre reveals that workshops implemented with the cooperation of these two fields can offer significant contributions to the participants through the concepts of Theatre Event, Radical Innocence, and Gap, and that this is a necessity.