Gastronomik bir yaşam: Nevin Halıcı
A gastronomic life: Nevin Halici
- Tez No: 1020339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GÜLDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Dünya genelinde bilinen Türk mutfağı, yemek zenginliği, ürün çeşitliliği ve içinde barındırdığı ritüellerle dünyada bilinen mutfaklar arasında yer almaktadır. Türk mutfağının tarihsel süreç içerisindeki ilerlemesi tarihin her evresinde kayıt altına alınamamıştır. Sınırlı sayıda kitap ve belgeler bulunsa da yeterli düzeyde bilgi sunmamaktadır. Bu durumu fark eden Nevin Halıcı'nın yapmış olduğu çalışmalar, Türk mutfağı yemeklerini ve geleneklerini kayıt altına alınmasını sağlamıştır. Bu çalışma ise Türk mutfağının nasıl kayıt altına alındığını ve sürdürülebilir mutfak kültürünün bireysel çabalarla nasıl aktarıldığını Nevin Halıcı biyografisi üzerinden aktarmaktadır. Nevin Halıcı'nın aile kökeni, eğitimi, mesleki gelişimi, ulusal ve uluslararası deneyimi ele alınmıştır. Nevin Halıcı'nın hayatını kronolojik olarak incelemenin yanı sıra yakın arkadaş çevresi, meslektaşları ve ailesi ile yapılan görüşmelerle süreç detaylandırılmıştır. Yazmış olduğu eserlere ve yapmış olduğu saha araştırmaları ile Türk mutfağına ve mutfak kültürüne olan katkıları çok katmanlı bir yapıda aktarılmaktadır. Bu yüksek lisans tezi Dr. Nevin Halıcı'nın yaşam öyküsünü merkeze alarak, Türkiye'de gastronomi ve yemek kültürü alanında gerçekleşen dönüşümleri tarihsel bağlam içerisinde sunmaktadır. Nevin Halıcı'nın Konya'da başlayan ve uluslararası alanda tanınıp öncü bir yazar olma serüvenini Türk mutfağının gelişim sürecinin tarihsel hikayesidir. Bu biyografi çalışması Türk mutfağının tarihsel ilerlemesine dair bir gözlem imkânı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Renowned worldwide, Turkish cuisine ranks among the cuisines globally for its culinary richness, variety of ingredients, and the rituals it embodies. The historical evolution of Turkish cuisine has not been fully documented across all periods of history. Although a limited number of books and documents exist, they do not provide sufficient information. Recognizing this situation, Nevin Halıcı's work has ensured that Turkish cuisine and its traditions are documented. This study illustrates how Turkish cuisine was documented and how sustainable culinary culture was transmitted through individual efforts, as seen through Nevin Halıcı's biography. Nevin Halıcı's family background, education, professional development, and national and international experience are examined. In addition to a chronological analysis of Nevin Halıcı's life, the process is detailed through interviews with her close friends, colleagues, and family. The contributions of her written works and field research to Turkish cuisine and culinary culture are presented in a multi-layered structure. This master's thesis focuses on the life story of Dr. Nevin Halıcı and presents the transformations that have taken place in the fields of gastronomy and food culture in Türkiye within their historical context. Nevin Halıcı's journey, which began in Konya and led her to become an internationally recognized pioneer author, reflects the historical development of Turkish cuisine. This biographical study provides an opportunity to observe the historical progress of Turkish culinary culture.