6G uygulamaları için mikroşerit yama anten parametrelerinin yapay zeka ile optimizasyonu
Optimization of the parameters of microstrip antennas for 6G applications using artificial intelligence
  1. Tez No: 1020346
  2. Yazar: SEMİH PAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TAHİR GÜNEŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 6G uygulamalarına yönelik mikroşerit yama anten (MYA) parametrelerinin optimizasyonu ele alınmıştır. Yeni nesil kablosuz haberleşme sistemlerinde yüksek veri hızı, düşük gecikme, geniş kapsama alanı, yüksek bağlantı yoğunluğu ve güvenilir haberleşme gereksinimleri; anten tasarımında geniş bantlı çalışma, kompakt yapı, düşük maliyetli substrat kullanımına uygunluk ve empedans uyumu gibi performans ölçütlerini ön plana çıkarmaktadır. Bu doğrultuda tez kapsamında, farklı frekans bantlarında çalışabilen MYA yapılarının tasarımı ve optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, 6G vizyonu kapsamında önem taşıyan 4.4–5.925 GHz, 7.125–8.5 GHz ve 14.3–15.35 GHz frekans bantları dikkate alınmıştır. Bu frekans aralıklarında çalışmak üzere sırasıyla kare, elmas ve üçgen geometrili MYA yapıları tasarlanmış; antenlerin geometrik parametreleri empedans uyumunu iyileştirmek ve hedef bantlardaki çalışma performansını artırmak amacıyla optimize edilmiştir. Anten tasarımlarının elektromanyetik analizleri CST Microwave Studio ortamında gerçekleştirilmiş; optimizasyon algoritmaları MATLAB ortamında geliştirilmiştir. CST-MATLAB arayüzü aracılığıyla simülasyon tabanlı optimizasyon süreci işletilmiştir. Optimizasyon sürecinde anten performansı temel olarak geri dönüş kaybı (S11) üzerinden değerlendirilmiştir. Tez kapsamında, Kızıl Tilki Optimizasyon Algoritması'nın (RFO) MYA problemlerindeki uygulanabilirliği araştırılmıştır. RFO algoritmasının anten parametre optimizasyonundaki başarımını değerlendirmek amacıyla Genetik Algoritma, Diferansiyel Gelişim Algoritması ve Parçacık Sürü Optimizasyonu ile karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. Benchmark testleri ve deneysel anten optimizasyon sonuçları birlikte değerlendirildiğinde, RFO'nun yakınsama hızı ve uygunluk değeri bakımından karşılaştırılan algoritmalar arasında rekabetçi bir performans sergilediği görülmüştür. Bununla birlikte, hiçbir algoritmanın tüm anten geometrileri ve performans ölçütleri bakımından mutlak üstünlük sağlayamadığı da ortaya konmuştur. RFO algoritmasının uyarlanabilirliğinin artırılması için yerel arama kabiliyetine destek verecek Gauss Süreci Regresyonu temelli Vekil Model Destekli RFO (SA-RFO) yaklaşımı önerilmiştir. Bu yaklaşımda vekil model, optimizasyon sürecinin tamamını doğrudan üstlenmek yerine RFO döngüsünün orta ve son aşamalarında devreye alınarak yerel arama derinliği artırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, SA-RFO yaklaşımının kare, elmas ve üçgen gibi farklı geometrilere sahip anten problemlerinde tutarlı biçimde uygulanabildiğini ve yerel iyileştirme bakımından başarılı sonuçlar verdiğini göstermiştir. Sonuç olarak, bu tez çalışması ile 6G uygulamaları için geniş bantlı ve düşük maliyetli substrat kullanımına uygun MYA tasarımlarının stokastik ve stokastik-öğrenme tabanlı yöntemlerle optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Çalışma, RFO algoritmasının MYA parametre optimizasyonunda etkin bir yöntem olarak kullanılabileceğini göstermekte; SA-RFO yaklaşımının ise özellikle yerel iyileştirme gerektiren elektromanyetik tasarım problemlerinde klasik stokastik algoritmalara destekleyici bir alternatif olarak değerlendirilebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the optimization of microstrip patch antenna (MPA) parameters for 6G applications. In next-generation wireless communication systems, requirements such as high data rate, low latency, wide coverage area, high connection density, and reliable communication highlight performance criteria including wideband operation, compact structure, compatibility with low-cost substrate utilization, and impedance matching. In this context, the design and optimization of MPA structures capable of operating across different frequency bands have been carried out within the scope of the thesis. The frequency bands 4.4–5.925 GHz, 7.125–8.5 GHz, and 14.3–15.35 GHz, which are of particular significance within the 6G vision, have been considered. MPA structures with square, diamond, and triangular geometries were designed to operate within these respective frequency ranges, and the geometric parameters of the antennas were optimized to enhance impedance matching and improve operational performance within the target bands. Electromagnetic analyses of the antenna designs were conducted in CST Microwave Studio, while the optimization algorithms were developed in MATLAB. The simulation-based optimization process was executed through the CST–MATLAB interface. Throughout the optimization process, antenna performance was primarily evaluated based on return loss (S11). Within the scope of the thesis, the applicability of the Red Fox Optimization (RFO) algorithm to MPA problems was investigated. Comparative analyses using the Genetic Algorithm (GA), Differential Evolution (DE), and Particle Swarm Optimization (PSO) were conducted to evaluate the performance of the RFO algorithm in antenna parameter optimization. When benchmark test results and experimental antenna optimization outcomes were evaluated together, it was observed that RFO exhibits competitive performance among the compared algorithms in terms of convergence speed and fitness value. Nevertheless, it was also demonstrated that no single algorithm achieves absolute superiority across all antenna geometries and performance criteria. To enhance the adaptability of the RFO algorithm, a Gaussian Process Regression-based Surrogate Model-Assisted RFO (SA-RFO) approach was proposed to support local search capability. In this approach, rather than undertaking the entire optimization process independently, the surrogate model is activated during the intermediate and final stages of the RFO loop to increase local search depth. The results demonstrated that the SA-RFO approach can be consistently applied to antenna problems with diverse geometries, such as square, diamond, and triangular configurations, and yields successful local refinements. In conclusion, this thesis presents the optimization of wideband MPA designs compatible with low-cost substrate utilization for 6G applications through stochastic and stochastic learning-based methods. The study demonstrates that the RFO algorithm can be effectively employed in MPA parameter optimization. Further, it reveals that the SA-RFO approach may be regarded as a complementary alternative to classical stochastic algorithms, particularly in electromagnetic design problems that require local refinement.