The future development of communication networks from 5g to 6g
5g'den 6g'ye iletişim ağlarının gelecekteki gelişimi
  1. Tez No: 864241
  2. Yazar: FIRAS ABDULMUNTASSER ALBAKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kablosuz iletişim sistemlerinde yüksek veri hızlarına ve düşük gecikmeye olan talep, beşinci nesil (5G) teknolojinin hızla gelişmesine yol açmıştır. Bu gereksinimleri karşılamak için gelişmiş anten teknolojileri hayati önem taşımaktadır. Bu tez, 5G kablosuz iletişim için Çoklu Giriş Çoklu Çıkış (MIMO) anten sisteminin tasarımı ve performans analizine odaklanmaktadır. Araştırma, bilgisayar simülasyon yazılımı kullanılarak 5G uygulamaları için optimize edilmiş tek elemanlı mikroşerit yama anteninin tasarımıyla başladı. Daha sonra bu tek elemanlı tasarım, 3x2 dizi halinde düzenlenmiş altı elemandan oluşan bir MIMO konfigürasyonu oluşturacak şekilde genişletildi. MIMO anten dizisi, 18 mm x 12 mm'lik kompakt bir kaplama alanına sığacak şekilde dikkatle tasarlandı ve gerçek dünya uygulamaları için pratik kalmasını sağladı. Tasarlanan MIMO anten sistemi, 5G iletişimi için oldukça uygun olan 33 GHz rezonans frekansına ulaştı. Sistemin bant genişliği 32 GHz'den 34 GHz'e çıkarılarak 5G frekans bantlarının kapsanması sağlandı. Ayrıca anten sistemi, -35 dB'lik etkileyici bir minimum geri dönüş kaybı sergiledi; bu, yüksek derecede empedans uyumuna işaret ediyor. Ek olarak MIMO anten dizisi, sinyal gücünü ve kapsama alanını geliştirmek için arzu edilen bir özellik olan 8 dBi'lik bir kazanç gösterdi. Bu tez, MIMO anteninin kompakt boyutu, rezonans frekansı, bant genişliği, geri dönüş kaybı ve kazanç özelliklerine odaklanarak ayrıntılı tasarım sürecini, simülasyonunu ve performans analizini içermektedir. Bu araştırmanın bulguları, 5G kablosuz iletişim için verimli anten sistemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunarak yüksek hızlı, düşük gecikmeli ve yüksek kapasiteli 5G ağlarındaki gelecekteki uygulamalar için değerli bilgiler sunuyor.
Özet (Çeviri)
The demand for high data rates and low latency in wireless communication systems has led to the rapid evolution of fifth-generation (5G) technology. To meet these requirements, advanced antenna technologies are crucial. This thesis focuses on the design and performance analysis of a Multiple-Input Multiple-Output (MIMO) antenna system for 5G wireless communication. The research commenced with the design of a single-element microstrip patch antenna optimized for 5G applications using computer simulation software. Subsequently, this single-element design was extended to create a MIMO configuration consisting of six elements arranged in a 3x2 array. The MIMO antenna array was carefully designed to fit within a compact footprint of 18mm x 12mm, ensuring that it remains practical for real-world applications. The designed MIMO antenna system achieved a resonance frequency at 33 GHz, which is well-suited for 5G communication. The system's bandwidth extended from 32 GHz to 34 GHz, ensuring coverage of the 5G frequency bands. Moreover, the antenna system exhibited an impressive minimum return loss of -35 dB, indicating a high degree of impedance matching. Additionally, the MIMO antenna array demonstrated a gain of 8 dBi, which is a desirable characteristic for enhancing signal strength and coverage. This thesis delves into the detailed design process, simulation, and performance analysis of the MIMO antenna, with a focus on its compact size, resonant frequency, bandwidth, return loss, and gain characteristics. The findings of this research contribute to the development of efficient antenna systems for 5G wireless communication, offering valuable insights for future applications in high-speed, low-latency, and high-capacity 5G networks.