Split kuaterniyonlar temelinde hiperbolik spinorların incelenmesi ve Lorentz dönüşümlerinin hiperbolik spinor gösterimleri
Investigation of hyperbolic spinors based on split quaternions and hyperbolic spinor representations of Lorentz transformations
- Tez No: 1020354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ERİŞİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Split kuaterniyonlar ile matrisler ve spinorlar arasında bir dönüşüm verilerek bu dönüşümün özellikleri incelenecek ve bunlar arasındaki ilişkiler verilecektir. Ayrıca split kuaterniyonların Dirac denklemi ile ilişkiler incelenerek bu denklemin split kuaterniyon matrisleri ile ilişkisi olup olmadığı , varsa bu ilişkinin ne düzeyde kullanılabileceği incelenecektir.
Özet (Çeviri)
By giving a transformation between split quaternions, matrices and spinors, the properties of this transformation will be examined and the relations between them will be given. In addition, the relations of split quaternions with the Dirac equation will be examined and whether this equation has a relationship with split quaternion matrices, and if so, to what extent this relationship can be used will be examined.